Yüz yüze eğitimin tüm sınıflarda başlatılma kararını Ulusal Eğitim Bakanlığı değil valilikler verecek

Yüz yüze eğitimin tüm sınıflarda başlatılma kararını Ulusal Eğitim Bakanlığı değil valilikler verecek

Şubat 24, 2021 0 Yazar: farukkscu

Yüz yüze eğitimde geri sayım başladı. Köy okullarının akabinde ilkokulların tamamı ve 8 ile 12’nci sınıflar da 1 Mart‘tan itibaren okullarına kavuşacak. İlkokullar haftada 2 gün okula gidecek. 8 ile 12’nci sınıflarda ise yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul idareleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenecek. Ortaokul 5, 6 ve 7 ile lise 9, 10 ve 11’inci sınıflar uzaktan eğitime devam edecek. Öte yandan okulların tüm kademelerde, 5 gün, yani tam vakitli açılıp açılmayacağına valiler karar verebilecek. Vilayetlerde olayların seyrine nazaran yüz yüze eğitime her kademede valilikler tarafından alınacak kararla başlanabilecek.

“VAKA SAYISI AZALDIKÇA O VİLAYETTEKİ OKULLAR TAM VAKİTLİ AÇILABİLECEK”

Sabah gazetesinden Ceyda Karaslan’ın haberine nazaran, Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri, “Çocuklarımızın okullarına kavuşması için velilerin hijyen ve toplumsal aralık kurallarına, yasaklara uyması çok değerli. Hadise sayısı azaldıkça valilik kararınca o vilayetteki okullar tam vakitli açılabilecek” dedi.

TÜRKÇE VE MATEMATİK YÜZ YÜZE

İlkokullarda öğrencilere Türkçe, matematik, hayat bilgisi ve İngilizce dersleri yüz yüze anlatılacak. Bu derslere ek olarak 4’üncü sınıflar ayrıyeten haftada 2 saat din kültürü ve ahlak bilgisi dersi de görecek. Müzik, fotoğraf ve vücut eğitimi üzere dersler ise uzaktan eğitimle verilmeye devam edecek. Lise Geçiş Sınavı’na (LGS) hazırlanan 8’inci sınıf öğrencilerine ise yüz yüze eğitimde tekrar LGS’deki hususların yüklü olduğu dersler verilecek. Fen bilgisi, matematik, Türkçe, toplumsal bilgiler ve İngilizce dersleri yüz yüze eğitimle alınacak. 12’nci sınıflarda ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlık için olan dersler var.

LİSELİLERE DİJİTAL KARNE

Liselerde birinci devir yapılamayan imtihanlar da 1 Mart’tan itibaren 2 hafta içinde yüz yüze tamamlanacak. Öğrenciler 1 Kasım 2020 tarihine kadar işlenen mevzulardan sorumlu olacak. İkinci birinci periyot imtihanları tamamlanamadığı için lise öğrencileri birinci kere birinci periyodun sonunda karne alamamıştı. Birinci periyot imtihanları tamamlandıktan sonra lise öğrencilerine dijital karne de verilecek.

“ÇOK KIYMETLİ İKİ HAFTANIN ORTASINDAYIZ”

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime ait toplumsal medya hesabı Twitter’dan bir paylaşım yaptı. Bakan Selçuk paylaşımında, “Bizim için çok değerli iki haftanın ortasındayız. Geçen hafta köy okullarımızı açtık, pazartesi günü de İlkokullarımız ile 8 ve 12. sınıflarımızda yüz yüze eğitime başlıyoruz. Bu sevinci tüm evlatlarımızla yaşamak hepimizin ortak eforu olmalı” dedi.