Yerli Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Tahlili: Volti

Yerli Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Tahlili: Volti

Şubat 11, 2021 0 Yazar: farukkscu

Otomotiv sanayisi, elektrikli arabalara geçişini sürdürürken her geçen gün sayıları daha da artan elektrikli arabalar, kıymetli bir sorunu da beraberinde getiriyorlar; şarj istasyonu altyapısı. Elektrikli arabalar Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başladığından şarj altyapısı da şimdi emekleme kademesinde. Bu noktadaki boşluğu gören Sertplas, yüzde 100 yerli elektrikli araba şarj istasyonlarıyla değerli bir eksikliği gidermeyi hedefliyor.

Mercedes-DAIMLER, TIRSAN-Kässbohrer, BMC üzere otomotiv firmalarının lisanslı tedarikçisi olan Sertplas; Volti Home, Volti Station, Volti Go ve Volti Cable isminde dört farklı eserden oluşan Volti eser ailesini kendi Ar-Ge merkezinde TÜBİTAK ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin katkılarıyla geliştirdi. Volti’nin en değerli özelliği ise yazılımından dizaynına kadar yüzde 100 yerli olması.

Hususla ilgili açıklamalarda bulunan Sertplas İdare Heyeti Lideri Mürsel Serter, “Piyasada güç ve otomotiv dalının önderleriyle yapacağımız iş birlikleriyle var olacağız; şimdiden kesimin önde gelen birçok firmasıyla görüşmeye başladık. Biz güç firması değiliz; biz üreticiyiz ve yapacağımız iş birlikleriyle eserlerimiz istasyonlarda ve e-ticaret sitelerinde yer alacak” tabirlerini kullandı.

Yüzde 100 yerli elektrikli araba şarj istasyonu Volti’nin farklı gereksinimlere nazaran tasarlanan eserleri şu biçimde:

Volti Home

İsminden da anlaşılabileceği üzere Volti Home, müstakil meskenlere ya da apartmanlara kurulmak üzerine geliştirilen süratli ve çoklu güç seçeneklerine sahip bir eser. Ortalama bir araba bataryası için 22 kilowatt seçeneğiyle 1-2 saat ortasında; 7.4 kw seçeneğinde de 4-6 saatlik bir müddette şarj imkanı sunar.

Volti Station

Volti Station, otoparklarda, şarj istasyonlarında kullanılmak üzere geliştirilen, birden çok kullanıcıya tıpkı anda hizmet verebilmeye odaklanan bir eser. Volti Home üzere ortalama bir araba bataryası için 22 kilowatt seçeneğiyle 1-2 saat ortasında; 7.4 kw seçeneğinde de 4-6 saatlik bir müddette şarj imkanı sunuyor.

Volti Go

Kompakt, taşınabilir bir şarj aygıtı olan Volti Go’yu tıpkı cep telefonu şarj aygıtı üzere yanınızda taşıyabilir, rastgele bir yerde aracınızı şarj edebilirsiniz.

Volti Cable

İsminden da anlaşılabileceği üzere bir şarj aygıtı değil kablosu olan Volti Cable, azamî 22kW’a kadar güç transferi sunuyor. Bu nedenle Volti şarj aygıtlarının “hızlı” versiyonlarını aldığınızda Volti Cable’ın en uygun tercih olacağını söyleyebiliriz.