Yargıtay’dan Maske Takmama Cezası ile İlgili Değişiklik

Yargıtay’dan Maske Takmama Cezası ile İlgili Değişiklik

Şubat 17, 2021 0 Yazar: farukkscu

Bolu’da geçtiğimiz ay, COVID-19 önlemleri kapsamında mecburî olduğu halde maske takmayan bir şahsa, Genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci unsuruna ters davrandığı gerekçesiyle 900 TL idari para cezası kesilmişti. Lakin kesilen ceza ile ilgili itirazda bulunan vatandaş, değerli bir kararın verilmesine ön ayak oldu.

İtirazı kıymetlendiren Bolu Sulh Ceza Hakimliği, Genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci unsuru yeterince idari para cezası uygulanamayacağı ve idari yaptırım kararı verme yetkisinin mahalli mülki idari amirine ilişkin olması nedeniyle kolluk tarafından uygulanan idari para cezasının kaldırılmasına hükmetti.

Bu karar üzerine ise Adalet Bakanlığı belgeyi, kanun faydasına bozma talebi ile Yargıtay 19’ncu Ceza Dairesine gönderdi. Bakanlığın başvurusunu kabul eden Ceza Dairesi, Bolu Sulh Ceza Hakimliği’nin kararını 14 Aralık 2020’de bozdu. Kararın bozulmasında açıklama olarak ise Genel Hıfzıssıhha Kanunu’nda maske takma önlemi yahut yükümlülüğü bulunmadığına işaret edildi ve maske takmayanlara Kabahatler Kanunu’nun 32’nci hususu kapsamında ”emre ters davranış” nedeniyle para cezası uygulanabileceği vurgulandı.

Yargıtay 19’ncu Ceza Dairesi’nin, 14 Aralık 2020 tarihli kararına ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti ve maske takmayanlara Genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci hususunun uygulanacağı söz edilerek kararın kaldırılması istendi. İtirazı kabul eden Ceza Dairesi, 14 Aralık 2020’de verdiği kararını kaldırarak, maske takmayanlara Genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci hususu uyarınca ceza yazılabileceğine hükmetti. Bu karar ile birlikte ceza dairesi, emsal halde verilen tüm kararları da iptal etti.