Y ve Z Nesillerinin Manası ve Ortalarındaki Farklar

Y ve Z Nesillerinin Manası ve Ortalarındaki Farklar

Şubat 28, 2021 0 Yazar: farukkscu

Günlük hayatta ve bilhassa internet ortamında en sık karşılaştığımız kavramların ortasında Y ve Z nesilleri bulunuyor. Uzun müddettir araştırmalara ve müşahedelere doğal tutulan bu jenerasyonların kendi ortalarında manaları ve elbette farklılıkları da bulunuyor.

Toplumsal olarak ne vakit bir araştırma yapılsa, ayrım direkt olarak nesiller ortası veriliyor lakin bu nesiller tam olarak ne manaya geliyor ve neden bu hususta birçok ayrım var, hiç düşündünüz mü? Bu mevzuya kesin bir mana kazandırmak, Y ve Z jenerasyonları hakkında söylenenlerden kaçı yanlışsız, kaçı yalnızca önyargıdan oluşuyor bir bakmak istedik.

Akıllı telefonla en haşır neşir jenerasyon: Z nesli

 • Doğum yılı aralığı: 1997 – 2012
 • Mevcut yaş: 9 – 24
 • İlgi alanları: Akıllı telefon ve tablet
 • Etkilendiği devir: Toplumsal medya ve akıllı telefonların patlama yaptığı 2000’ler ve sonrası

Dilerseniz listemize, en genç nesil olan Z jenerasyonundan başlayalım. 9 – 24 yaş ortasındaki herkes Z jenerasyonu olarak nitelendiriliyor lakin birtakım kaynaklarda bu yaş sonları farklılık gösterebiliyor.

Pekala bu Z neslinin hayattan beklentisi ne? Öbür nesillerden ne farkı var? Aslına bakarsanız bu husus üzerine yapılmış tonla araştırma bulunuyor lakin biz, 19 farklı ülkeden 18 bin kişinin katıldığı bir anketten yola çıkarak kimi bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Anketteki bilgilerden en göze çarpanların ortasında, Z jenerasyonunun sahip olduğu girişimcilik hırsı, akıllı telefon ve tabletlere karşı sahip oldukları ilgi bulunuyor. Yapılan araştırmaya nazaran Z jenerasyonundaki her 4 şahıstan 1’i, birer teşebbüsçü olmak ve kendi işini kurmak istiyor. Ayrıyeten Z jenerasyonu, lisan öğrenmeye en yatkın beşerler olduğu için yabancılarla irtibatları kuvvetli kabul ediliyor.

Etnik ve kültürel açıdan varlıklı bir toplumdan oluşan Z nesli din, lisan ve ırkın değerli olmadığını, dünyadaki bütün insanların eşit olduğunu düşünüyor. Hareket yapmaya, fikirlerini sert bir lisanla gösterme konusunda Y jenerasyonu kadar hamasetli değiller fakat niyetlerini belirtmekten de kaçınmıyorlar.

Z jenerasyonu, teknolojiye en güvenen toplum

Yapılan anket kapsamında, iştirakçilere şöyle bir soru yöneltiliyor; “Önümüzdeki 10 yıl boyunca hangi teknolojinin ihtilal yaratmasını mümkün görüyorsunuz?” Z neslinden iştirakçiler, öbür nesiller ortasında en çok teknolojiye güvenen bir toplum olarak öne çıkarak, sanal gözlüklerin önümüzdeki 10 yıl içerisinde bilhassa iş dünyasında ihtilal yaratacağını düşünüyor.

Z jenerasyonu zati teknolojiye en çok güvenen toplum olarak biliniyor ve yapılan araştırmaların ortasında toplumsal medyayı en faal kullanan neslin yeniden Z olduğu ortaya çıkıyor.

Z jenerasyonu, bugüne kadar en uygun eğitilmiş toplumu yansıtıyor

Z jenerasyonunun en büyük özellikleri ortasında güzel derecede eğitim almaları bulunuyor. Z jenerasyonundaki gençlerin ebeveynleri, birden fazla Y neslindeki ebeveynlere nazaran en az bir üniversite bitirmiş bireyler olarak karşımıza çıkıyor. Eğitim almış ebeveynler, Z neslindeki çocuklarının da eğitim görmesini istiyor ve bu yüzden yalnızca okula değil, kurs ve çeşitli seminerlere de son derece değer veriyor.

Z nesli kuşağı hakkındaki genel görüşler / önyargılar

 • İnsanları olduğu üzere kabul etme eğilimindedirler, bu yüzden komplekssiz bir ömür biçimleri vardır.
 • Toplumsal medyada gördükleri bilgileri çok fazla sorgulamazlar, direkt hakikat olarak kabul ederler.
 • En yaratıcı kuşaklardandır.
 • Teknoloji de dahil olmak üzere çabucak hemen her şeyi çok süratli tüketirler, bu yüzden hemencecik sıkılırlar.
 • Uzun müddet çalışmaktan çok hoşlanmazlar, imkanlar doğrultusunda rahatlarına düşkün olmayı tercih ederler.
 • Dış görünüş konusunda belli bir kalıba girmeyi sevmezler, rahat ve şık giyinmeyi tercih ederler.
 • Ferdi olmayı severler lakin baş dengi beşerlerle işbirliği yapmaktan da hoşlanırlar.

İnternetin içine doğan jenerasyon: Y jenerasyonu

 • Doğum yılı aralığı: 1980 – 1996
 • Mevcut yaş: 25 – 41
 • İlgi alanları: Televizyon, müzik, iş ve günlük hayat ortasında istikrar
 • Etkilendiği devir: Televizyon ve internetin yeni yeni popülerleştiği vakitler

Sırada 1981 ve 1997 yılları ortasında doğan Y nesli bulunuyor. Y neslinin en bilinen özellikleri ortasında bağımsız olmaya son derece yatkın olmaları, toplumsal eşitliğe inanmaları ve sabırsız olmaları bulunuyor.

Z nesli teknoloji ile son derece ilgili olabilir lakin gözünü internetle açan insanların da Y jenerasyonuna ilişkin olduğunu unutmamak lazım. Televizyon ve internetle birinci kere karşılaşan kuşak olan Y jenerasyonu, akıllı telefon ya da tabletlerden çok ilgisini televizyonlara ve internet alemine yöneltmiş durumda. Hatta Y jenerasyonu, teknolojiye olan ilgisi yüzünden birçok vakit iGeneration olarak da anılıyor.

Y neslinin girişimcilik konusundaki tezlerinin, Z neslinden çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz aslında. Yazımızın başlarında bahsettiğimiz geniş çaplı anketin sonuçlarında, Y neslindeki her 3 bireyden biri, teşebbüsçü olmak istediğini belirtirken, eğitime en çok ehemmiyet veren fakat Z nesli kadar şanslı olmayan jenerasyon tekrar Y nesli olarak karşımıza çıkıyor.

Y jenerasyonu, ofis hayatına uygun değil

Ayrıyeten bugüne kadar yapılan araştırmaların neredeyse hepsinde Y neslinin ofis hayatına uygun olmadığı, iş hayatına atıldıktan çabucak sonra kendi işlerini kurmak istemeleri ortaya çıkıyor. Bunun en büyük nedeni ise bugüne kadar diretilen standart mesai saatlerinin Y nesli tarafından beğenilen karşılanmaması bulunuyor.

Z neslinde nazaran daha çok sonuç odaklı çalışmalar üzerinde ağırlaşan Y jenerasyonu, bilhassa de bilişim, pazarlama, toplumsal medya ve irtibat kesimlerinde çalışmayı tercih ediyor. Yapılan araştırmalar sonucunda ebeveynler, Y neslindeki çocuklarına kendilerinden daha güzel bir hayat sunabilmek için hayli bir çaba göstermiş ve bu da Y neslinin eğitim ve genel kültür konusunda mükemmeliyetçi olmalarına yol açmış.

Y jenerasyonu hakkındaki genel görüşler / önyargılar

 • Sabırsız ve ve birebir vakitte sadakatsiz olarak anılırlar.
 • Yapılan araştırmalara nazaran bilhassa işyerinde pohpohlanmak güzellerine sarfiyat.
 • İş ile ilgili yüz yüze görüşme yapmak yerine e-posta ile haberleşmeyi tercih eder.
 • İş hayatında keyifli olmayı para kazanmaktan daha çok ister.
 • Özgüvenleri yüksektir ve bu yüzden de görüşlerini savunmaktançekinmezler.
 • Otoriter yapıdan hoşlanmazlar, ekseriyetle kişisel hareket etmeyi tercih ederler.
 • Mesai saatlerini kendileri belirlemek isterler.
 • Bilgi ve tecrübe eksikliği çekerler, bu yüzden kendilerini kanıtlamak için çeşitli kurs ve seminerlere katılırlar.

Bu önyargılara inanmak ne kadar hakikat?

Her iki jenerasyona da yöneltilen tezleri biraz daha ayrıntılı düşündüğümüz vakit, bu stil özelliklerin katiyetle bir genele vurulmaması gerektiğini anlamak hiç de sıkıntı olmuyor. Z jenerasyonunun teknolojiyle en çok haşır neşir olan kuşak olduğunu söylemiştik, değil mi? Toplumsal medyada daima eksiksiz bir hayatın yansıtıldığı, hoşluk algısının çok farklı düzeylere çıkarıldığı bir dünyada, gençlerden komplekssiz olmalarını beklemek biraz yanlış olmaz mı?

Gelelim çalışmaya yatkın olmamalarına ve en çabuk sıkılan kuşaktan olmalarına. Açıkçası “Y nesli çalışmayı seviyor lakin Z nesli çalışmaktan hiç hoşlanmıyor.” üzere bir algı yaratmanın son derece yanlış olduğunu düşünüyoruz. Z jenerasyonu dediğimiz kesitin en yaşlısı bile, şimdi üniversiteden yeni mezun olmuş durumda. Pekala çalışma hayatına daha yeni atılan bir toplum için bu kadar keskin bir önyargı yapmak ne kadar hakikat?

İnanıyoruz ki geçmişte de her şey insanların elinin altında olsaydı, haberleşmek, oyun oynamak ya da müzik dinlemek şimdilerde olduğu üzere kolay olsaydı, eski jenerasyonlar da çabuk sıkılan bir nesil olarak anılırdı. Her şeyi hıphızlı tükettiğimiz bir devirde, gençlerin basitçe ulaşabileceği şeylere karşı ekstrem bir biçimde ilgi duymaması, hiç de yargılanacak bir durum değil.

Y jenerasyonunun ofis ortamını sevmemesini bahis alalım biraz. İş hayatında birçok müdür, işveren ya da üst konumdan birçok kişi ekseriyetle X jenerasyonuna ilişkin oluyor. 1963 -1981 yılları ortasında doğan X jenerasyonu, Y nesline nazaran inanılmaz derecede farklılık gösteriyor ve iş hayatında yaşanan nesil farkı, herkesin canını sıkacak ve iş hayatından soğutabilecek olaylara yol açabiliyor. Bu yüzden de baş yapısının büsbütün farklı olduğu beşerlerle birebir iş hayatını paylaşmak yalnızca Y neslini değil, bütün nesillerden insanları rahatsız eder.

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler bir nebze de olsa doğruyu yansıtıyor fakat önyargı taşıyan özelliklerin mutlaka genele vurulmaması gerektiğini düşünüyoruz. Pekala sizler kendi ilişkin olduğunuz jenerasyona dair izler bulabildiniz mi? İki farklı nesil için belirtilen özellikler sizin ne kadarınızı yansıtıyor? Görüşlerinizi bekliyor olacağız.