Xiaomi, MIUI 12.5 ile Google Taşınabilir Servislerini Engelliyor

Xiaomi, MIUI 12.5 ile Google Taşınabilir Servislerini Engelliyor

Şubat 2, 2021 0 Yazar: farukkscu

ABD ile Çin ortasındaki ticaret savaşları tüm süratiyle devam ediyor. Trump idaresi, geçtiğimiz yıllarda aldığı kararla Çinli şirketlere ambargo uygulamış, bu şirketlerin Çin hudutlarına çekilmesine mecbur bırakmaya çalışmıştı. Hatta alınan kararlardan en ziyanlı çıkan şirket de Huawei olmuş, şirket neredeyse akıllı telefon üretemeyecek hale gelmişti. Sıradaysa Çin’in ABD’ye karşı atacağı adımlar varmış üzere görünüyor.

Son yılların en tanınan teknoloji şirketlerinden bir tanesi, hiç elbet Xiaomi. Şirket, akıllı telefonlarının yanı sıra başka ekosistem eserleriyle de dünya genelinde ün kazanmayı başardı. Fakat Xiaomi şu sıralar, Çin’deki kullanıcılarını ABD’den uzaklaştırmaya çalışıyor üzere görünüyor. Çin’den gelen haberlere nazaran MIUI 12.5 isimli Android tabanlı arayüz, Google Taşınabilir Servisleri yüklemesine müsaade vermiyor.

Xiaomi, Çin’deki müşterilerinin Google ile bağını kesiyor

Çinli kullanıcılar, MIUI 12.5 arayüz güncellemesini almaya başladıktan sonra, Google Taşınabilir Servisleri’ni yükleyemediklerini bildirmeye başladılar. Bunun üzerine bir açıklama yapmak zorunda kalan Xiaomi yetkilileri, bu durumu doğruladılar. Yapılan açıklamalarda, uyumluluk problemleri nedeniyle akıllı telefonlara Google Taşınabilir Servisleri’nin yüklenemeyeceği belirtildi. Lakin bu açıklamanın bir misilleme olduğunu söyleyebiliriz. Hatta birtakım bölümlere nazaran Xiaomi’nin attığı adım, Huawei’nin Harmony OS ekosistemine davetine karşı bir yanıt bile olabilir.

Aslına bakacak olursak Çinli kullanıcılar, Google ve Google’a ilişkin hizmetleri esasen kullanmıyorlar. Lakin Xiaomi, bugüne kadar bu türlü bir engelleme yapmamıştı. Bu yüzden yaşanan gelişmelerin değerli olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü şirket, yaşanacak gelişmeler doğrultusunda yeni bir karar alarak Google Taşınabilir Servisleri’ne sunduğu dayanağı dünya genelinde kesebilir. Önümüzdeki günler, Xiaomi kullanıcıları için büyük olaylara hamile.

Bu ortada, şirket hangi aygıtların Google Taşınabilir Servisleri takviyesinden çıkarıldığına dair de bir açıklama yapmadı. Kullanıcılar tarafından yapılan bildirimlere baktığımızda ise Redmi K30 Ultra ve Redmi 10X 5G modellerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Lakin Google Taşınabilir Servisleri kısıtlamasının bu iki aygıtla sonlu olmayacağını şimdiden söyleyebiliriz.