Valheim’a Yeni Başlayanlar İçin 11 Taktik

Valheim’a Yeni Başlayanlar İçin 11 Taktik

Şubat 24, 2021 0 Yazar: farukkscu

Hayatta kalma oyunlarının günümüzün en tanınan oyun çeşidi olduğunu söylememizde bir sakınca yoktur diye düşünüyoruz. Minecraft ile başlayan serüven yıllar içinde birçok kaliteli oyuna konut sahipliği yaptı ve artık elimizde yeni bir erken erişim hayatta kalma oyunu var: Valheim. Viking temasıyla hayatta kalma çeşidini birleştirerek bütün dünyanın beğeneceği bir oyun haline gelen Valheim, Steam’de de çıkış yaptıktan sonraki üç hafta boyunca en çok satan oyunlar listesine tepeden giriş yaptı.

Biz de madem bu kadar tanınan ve başka oyunlara nazaran nispeten uygun fiyatıyla 32 liraya alınabilen bir oyun var, neden her oyuncunun işini kolaylaştıracak bir taktikler listesi yapmıyoruz dedik. Yazımızda yer alan taktikler sayesinde hem başlangıç hem de sonraki kademeler sırasında işiniz bir oldukça kolaylaşacak. Haydi lafı daha fazla uzatmadan birçok şeyin nasıl yapılacağını anlattığımız listeye geçiş yapalım.

Valheim taktikleri:

 • Kestiğiniz ağaçlardan uzak durun,
 • Yeni eşyalar yapabilmek için evvel o eşya için gerekli malzemeyi bulun,
 • Bol bol çakmak taşı toplayın,
 • Canınızı ve gücünüzü doldurmak için yemek yiyin.
 • Birinci konutunuzu olabildiğince kolay yapın,
 • Haritanızdaki işaretleri kullanın,
 • Yeni eşya üretmek yerine tamir edin,
 • Haritada denk geldiğiniz yapıları araştırın,
 • Kazma üretmek için birinci büyük düşmanı öldürün,
 • Yüzerken gücünüze dikkat edin,
 • Taşıyabildiğiniz yükü artırabiliyorsunuz.

Kestiğiniz ağaçlardan uzak durun:

Birçok hayatta kalma oyununda olduğu üzere Valheim’da da en pahalı ve en çok muhtaçlık duyulan kaynaklardan birisi odun. Odunları elde etmenin iki yolu var. Birincisi yerde denk geldiğimiz kolları toplamak. İkincisiyse gördüğümüz ağaçlara baltayla vurarak parçalamak. Burada dikkat edilmesi gereken ve birçok hayatta kalma oyunlarından alışık olmadığımız bir şey var. O da ağaçların parçalanmadan evvel devrilmesi.

Devrilme mekaniğine alışık olunmadığı vakit yere devrilen ağaç üstümüze düşerse hasar alacağımızı da kestirim etmek sıkıntı olabiliyor. Hasar vermek bir yana, ağaçlar hatırı sayılır bir hasar veriyor. O yüzden oyunun aslında tehlikelerle dolu dünyasında durup dururken canımızın azalmaması için kestiğimiz ağaçlar devrilmeye başlayınca uzak durmak en mantıklısı.

Yeni eşyalar yapabilmek için evvel o eşya için gerekli malzemeyi bulun:

Valheim’ın oyun içi rehberi pek güçlü değil. Bu yüzden en başta ‘craft’ ekranıyla birkaç dakika boyunca boş boş bakışabilirsiniz. Zira en başlarda o ekranda nerdeyse hiçbir şey olmuyor ve bir sonraki etaba geçmek için hangi eşyaya gereksiniminiz olduğunu bile bilmediğiniz için kendinizi ortada kalmış üzere hissedebiliyorsunuz.

Bu türlü bir durumun önüne geçebilmek için haritada gördüğünüz her türlü toplanabilir eşyayı almaya bakın. Zira lakin bu halde crafting ekranında yer alan eşyalar artacak. Valheim, sırf ilgili eşya için gerekli toplanabilirlere sahip olduğunuz vakit o eşyayı üretebileceğinizi söylüyor. Toplanabilirlere sahip olmadan evvel ne yapabileceğiniz hakkında hiçbir bilgi vermiyor.

Bol bol çakmaktaşı toplayın:

Çakmaktaşı bilhassa oyunun birinci etaplarında çok büyük değere sahip. Yaratıklara ve hayvanlara âlâ hasar verebilmek için ya da tabiatta yer alan kaynakları daha efektif bir biçimde toplayabilmek için çakmak taşıyla üretilen gereçlere gereksiniminiz var. Pekala çakmak taşını nerelerden bulabilirsiniz?

Çakmak taşı bulabilmek için kıyı uzunluğu ilerleyerek yerde bulunan beyaz-gri ortası renkli taşlara yaklaşın. Çakmak taşları uzaktan bakıldığında, bilhassa de suyun içindelerde taşa çok benziyorlar lakin yaklaştığınız vakit ortalarındaki renk farkı bariz bir biçimde görülüyor. Velhasıl gördüğünüz tüm beyaz renkli, taş gibisi malzemelere anında yapışın.

Canınızı ve gücünüzü doldurmak için yemek yiyin:

Bir hayatta kalma oyunu oynarken yemek yemeniz gerektiğini bir taktik olarak görmek sizi şaşırtıyor olabilir. Lakin Valheim özelinde konuşuyorken yemek yemenin başka bir tertibi var. Valheim’da yenilebilen üç farklı yiyecek çeşidi var. Bunları ana yemek ve iki farklı atıştırmalık olarak düşünebilirsiniz.

Tabiatta gezinirken mantar üzere atıştırmalıklar bulabiliyorsunuz. Geriye kalan başka iki yiyecek çeşitleri de geyik üzere büyük hayvanlardan çıkan etler, oburu de su kenarlarında yer alan yaratıkları öldürdüğünüz vakit elde ettiğiniz kuyruklar. Oyunda yer alan tüm etleri tüketmeden evvel pişirmeniz gerekiyor. Lakin ve lakin bu üç çeşidin hepsini tıpkı anda yerseniz canınız ve gücünüz büsbütün doluyor.

Birinci konutunuzu olabildiğince kolay yapın:

Hayatta kalma oyunları oynarken konut inşa edileceği vakit hepimizin içindeki müteahhit ortaya çıkıp bize belediyecilik oynuyormuşuz üzere bir hissiyat yaşatabiliyor. Valheim oynarken bu hissiyattan olabildiğince uzak durun. Zira oyunun birinci basamaklarında başınızı sokabileceğiniz bir çatıdan daha fazlası için uğraşmak önemli vakit kaybı. Birinci basamakta bir çatı, bir ‘workbench’, bir de yatak sığdırabileceğiniz bir kulübe çok kâfi.

Haritanızdaki işaretleri kullanın:

Valheim’ın oyunculara asla söylemediği bir öteki şey ise oyun haritası üzerinde işaretleme yapabildiğimiz. Bu bilhassa dünya üzerinde bulduğumuz değerli kaynakları yahut yağmalayabileceğimiz yerleri sonradan bulabilmek için çok değerli. Zira kimi vakit kaynağı toplamak için hakikat gereçler yanımızda olmayabiliyor ya da yağma yapabilecek kadar boş envanter slotumuz olmayabiliyor. O yüzden haritadaki işaretçileri mutlaka kullanın.

Yeni eşyalar üretmek yerine ömrü dolan eşyanızı tamir edin:

Valheim da öbür hayatta kalma oyunları üzere ağaç kesmek, avlanmak yahut savaşmak için kullandığımız tüm eşyalara bir ömür biçiyor. Eşyaların altında görünen can çubuğunda ne kadar ömürleri kaldığını görebiliyorsunuz. Görünmeyen şey, bu eşyaları tamir edebileceğiniz. Daha da yeterlisi bu eşyaları hiçbir bedel ödemeden, hiçbir kaynak harcamadan tamir edebileceğiniz. Bunu yapmak için ‘workbench’e giderek tamir etme simgesine tıklamanız kâfi.

Haritada denk geldiğiniz yapıları araştırın:

Çok sık olmasada Valheim haritasında dolaşırken terk edilmiş kulübeler, meskenler ya da yapılar keşfedebiliyorsunuz. Bunların birçoklarında içinde altın üzere kıymetli kaynaklar barındıran sandıklar bulunuyor. Kimilerindeyse ileriki basamaklarda çok gereksinim duyacağınız kemik üzere kaynakları toplayabileceğiniz iskelet düşmanlar yer alıyor. O yüzden haritada gezinirken denk geldiğiniz yapıları asla görmezlikten gelmeyin.

Kazma yapabilmek için birinci büyük düşmanı öldürün:

Valheim’da etap evre ilerleyerek öldürmemiz gereken ‘boss’ tipi büyük, özel güçleri olan düşmanlar var. Şimdi karşılaşmadıysanız korkmayın, bunlar haritayı dolaşırken rastgele bir anda denk gelebileceğiniz düşmanlar değil. Evvel sizin çağırmanız gerekiyor. Savaş, yapacağınız davetten sonra başlıyor.

Her büyük düşmanın farklı avantajları var. Lakin birinci büyük düşman olan Eikthyr tartışmalı olarak tahminen de oyun boyunca en çok gereksinim duyacağınız eşyayı yapmanızı sağlıyor. Pahalı kaynakları toplamak için gereksiniminiz olan kazmayı yalnızca Eikthyr’i öldürdükten sonra yapabiliyorsunuz.

Eikthyr’i öldürmek için bir ipucu verelim. Kendinize geyik derisinden zırh seti ve bir yay yapmadan savaşa gitmeyin. Zira Eikthyr’e ne kadar güzel zırhınız olursa olsun uzaktan saldırmanız gerekiyor. Yakın dövüşe girmenize pek müsade etmiyor.

Yüzerken gücünüze dikkat edin:

Uzunca bir mühlet yüzmeye gerek kalmadan oynayabiliyor olsanız da bir yerden sonra denizin derin sularında ne olduğunu merak edecek ve o sulara girmek isteyeceksiniz. İşte bu noktada oyunun gösterdiği güç çubuğuna dikkat edin. Zira yüzerken hatırı sayılır ölçüde güç harcıyorsunuz ve denizin ortasında gücünüz bittiği anda hasar almaya başlıyorsunuz.

Taşıyabildiğiniz tartısı artırabiliyorsunuz:

Oyunda taşıyabildiğiniz eşya tartısı olan 300’ü artırmanın bir yolu var fakat baştan söyleyelim, çok kıymetli ve başlarda yapmaya değmiyor. Oyunda ilerledikçe muhakkak bir noktada Haldor the Merchant isimli bir tüccara denk geleceksiniz. Bu tüccar 950 altın karşılığında “Megingjord” isimli bir eşya satıyor. Bu eşyayı satın aldığınız takdirde 300 olan yük limitiniz 450’ye çıkıyor.

Son devirlerin en uygun çıkış yapan hayatta kalma oyunlarından biri olan Valheim hakkında vereceğimiz taktikler şimdilik bu kadar. Şayet siz de oyunu deneyim eden kişilerdenseniz kendi oynayışınız sırasında gözünüze çarpan tüyoları ve işe yaradığını düşündüğünüz taktikleri yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.