Uşak, risk haritasında Doğu ve Güneydoğu haricinde tek ‘düşük riskli il’ oldu

Uşak, risk haritasında Doğu ve Güneydoğu haricinde tek ‘düşük riskli il’ oldu

Mart 2, 2021 0 Yazar: farukkscu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olağanlaşma adımlarını açıkladı. Erdoğan’ın akabinde Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs önlemleri kapsamında, hadise sayılarına nazaran vilayetlerin sınıflandırıldığı haritayı paylaştı. Koca, illerim risk kıymetlendirme kriterlerine nazaran düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak 4’e ayrıldığını belirtti.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU VİLAYETLERİ ‘DÜŞÜK RİSK’ KÜMESİNDE

Sıhhat Bakanlığı’nın paylaştığı haritada 81 vilayet şöyle değerlendirildi;

Haritaya nazaran Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır düşük riskli (mavi) vilayetler kategorisinde yer aldı.

ORTA RİSKLİ VİLAYETLER: Ankara’nın yanı sıra, Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bayburt, Erzurum ve Kars orta riskli (sarı) kümede yer aldı.

YÜKSEK RİSKLİ VİLAYETLER: İstanbul ve İzmir’in yanı sıra, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, Antalya, Kütahya, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karaman, Mersin, Niğde, Kırıkkale, Kayseri, Kilis, Artvin ve Ardahan yüksek riskli (turuncu) vilayetler oldu.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ VİLAYETLER: Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman ise çok yüksek riskli (kırmızı) vilayetler olarak belirlendi.

BATI BÖLGESİNDE TEK ‘MAVİ’ RENKLİ VİLAYET UŞAK

Düşük riskteki vilayetlerin daha çok Doğu ve Güneydoğu’da yer aldığı haritada, Ege Bölgesi’nde yer alan Uşak’ın mavi renkte olması dikkat çekti. Sıhhat Bakanlığı’nın yayınladığı haritanın akabinde düşük riskli çıkan Uşaklılara belediyeden ve toplumsal medyadan tebrik yağdı. Uşak Belediyesi yaptığı açıklamada, “Pandemi sürecinde değerli bir başarıyı birlikte yakaladık. Uşak Belediyesi olarak bizler birinci günkü hassasiyetle çalışmalarımızı sürdürürken, siz pahalı hemşehrilerimiz de önlemlere büyük bir özveriyle uydunuz. Tedbir varsa, panik yok. Teşekkürler Uşak.” sözlerini kullandı.


TOPLUMSAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

İç Ege’de yer alan Uşak’ın ‘düşük riskli’ kategori olan mavi renkte yer alması toplumsal medyada gündeme oturdu.