Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Öğretmenler Şubat’ın son haftası aşılanmaya başlanacak

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Öğretmenler Şubat’ın son haftası aşılanmaya başlanacak

Şubat 15, 2021 0 Yazar: farukkscu

Köy okullarında yüz yüze eğitimin başlaması nedeniyle Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Iğdır‘da açıklamalarda bulundu.

“LİSTELER SIHHAT BAKANLIĞI’NA İLETİLDİ”

Öğretmenlere Şubat’ın son haftası koronavirüs aşısının birinci dozlarının yapılacağını söyleyen Selçuk, “Hepiniz üzere bizim de bu önlemler içinde değerli bulduğumuz önlem, öğretmenlere aşı uygulanması… Yüz yüze eğitime giren öğretmenler ön sırada olmak üzere listeler Sıhhat Bakanlığı’na iletildi. Randevu sistemine işlenmeye başlandı. Şubat’ın son haftası öğretmenlerin birinci doz aşılanmasına başlanacak.” dedi.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları:

“Şu an prestijiyle köylerimizde bulunan ilkokul seviyesinde yaklaşık 6 bin birleştirilmiş sınıf ile 2 bin 700 anaokulunda tam vakitli olarak yüz yüze eğitime başlarken, öteki öğrencilerimiz de ekranların karşısında yerlerini aldı. İkinci yarıyılın tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize güzel olmasını diliyorum.

“GEREKLİ HAZIRLIKLARI YAPIYORUZ”

Bu hafta prestijiyle ülkemizin bütün köylerindeki öğrencilerimizi okullarına kavuşturmanın ve gülümsemelerine şahit olmanın memnunluğu içerisindeyiz. Bu birinci adımı takip edecek başka adımımız, 1 Mart’ta okul öncesi, özel eğitim, ilkokul ile lise ve üniversite giriş imtihanlarına hazırlanan 8 ve 12. sınıf öğrencilerimiz için okulların kapısını açmak olacak. Ayrıyeten vilayet ve ilçe merkezlerinde salgının yaygınlık durumuna nazaran belirlenen ölçütler uyarınca okul risk değerlendirmesi yapılarak tüm sınıf seviyelerinde okullarımızı açma konusunda da ilin kendi şartları doğrultusunda kendi adımını atabilmesi için gerekli hazırlıkları yapıyoruz.

“OKULLARDA ORTAK KULLANIM İÇİN KURALLAR BELİRLEDİK”

Okullar hangi şartlarda açıyoruz? Şunun bilinmesini isterim ki okulların açılmasıyla ilgili aldığımız kararlar uzun süren araştırma ve planlama kapsamında belirlendi. Bunun birinci adımı tüm eğitim kurumlarının standarda tabi olmasıydı. Kararlılıkla tüm çocuklarımızın tıpkı sıhhat güvenliği imkanı içinde olması için 27 Temmuz 2020 tarihinde bakanlığımızla TSE ortasında imzalanan eğitim kurumlarında hijyen koşullarının uygunlaştırılması protokolü kapsamında kılavuz yayınladık. Sınıflar, öğretmen odaları, okul bahçesi üzere okul binası içinde her ortak kullanım alanında farklı kurallar belirledik.

Kılavuz sonrasında okulların hijyen koşullarının uygunlaştırılması ismine okulun pak belgelendirme programını da yürürlüğe aldık. Kılavuzla ilgili çalışmalarımızı farklı ayrı yapma imkanı bulduk. Şu an itibariyle okullarımızın yüzde 98.2’sini oluşturan okullarımız ‘okulum pak’ dokümanıyla yüz yüze eğitime hazır hale geldi.

“EN KISA VAKİTTE HASRETİN ORTADAN KALKMASI TEMENNİSİYLE”

EBA ve 3 TRT EBA televizyon kanalımız her vakit açık kalacak. Öğretmen ve öğrencilerimize de hizmet verecek.Sizlerle işbirliği içinde eğitimin üstesinden gelemeyeceğimiz bir zorluk olmayacağını salgın sürecinde daima birlikte deneyim ettik, ediyoruz. Şunu bilmenizi isterim ki bugün bu köyde evlatlarımızla birlikte şu zili çalmak, onlar kadar bizleri de keyifli etti. En kısa vakitte sınıflarımızın dolması, okul bahçelerinin cıvıldaması, hasretin büsbütün ortadan kalkması temennisiyle yeni yarı yılın tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize güzel uğurlu olmasını gönülden diliyorum.”