Twitter, Erdoğan ve Başka Yöneticileri Etiketlemeye Başladı

Twitter, Erdoğan ve Başka Yöneticileri Etiketlemeye Başladı

Şubat 18, 2021 0 Yazar: farukkscu

Twitter, birinci olarak geçtiğimiz ağustos ayında 5 ülkede kullanıma açtığı devlet yetkilileri ve dayanak takviyeli medya hesaplarını etiketleme sürecini 17 Şubat’tan itibaren Türkiye’de de uygulayacağını duyurmuştu. Bu duyurunun akabinde Twitter, bu hizmeti ülkemizde de sunmaya başladı.

Yeni hesapların etiketlenmesine Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bağlantı Bakanı Altun ve gibisi Türk yetkililerle başlandı.

“Türkiye devlet görevlisi” etiketi geldi

Geçtiğimiz günlerde “devlete bağlı hesapları tespit etmek için çalışmalarımızı genişletiyoruz” formunda bir açıklama yapan Twitter, Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu 21 ülkenin devlet yetkililerini etiketleyeceğini duyurmuştu. Bu duyurunun ardındansa Erdoğan, Kalın, Çavuşoğlu ve Altun’un Twitter hesaplarına “Türkiye devlet görevlisi” etiketi eklendi.

İkili standart argümanları var

Twitter, geçtiğimiz ağustos ayında ABD, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin’de birtakım resmi hesaplarda etiket sistemini başlatmıştı, lakin Rusya ve Çin’in kimi medya kuruluşlarına “devlet destekli” etiketi getirilirken, BBC, Voice of America, Deutsche Welle üzere devlete yakınlığıyla bilinen batılı medya kuruluşlarına bu etiketi eklememişti. Bunun üzerine Sputnik’in de bağlı olduğu Rossiya Segodnya Milletlerarası Haber Ajansı, bu etiketleme sisteminin ikili standart yarattığını, batı medya kuruluşlarının da tıpkı formda etiketlenmesini beklediklerini açıklamıştı.

Etiket sistemi hangi ülkelere geldi?

Twitter, etiketleme sistemine 16 ülkeyi daha ekledi. Bu ülkeler; Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Sırbistan, İspanya, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Honduras, Ekvador, Mısır, Küba, Almanya, İtalya, Japonya ve Kanada oldu.