Türkiye’nin Somali’ye Fırlatma Üssü Kuracağı Sav Edildi

Türkiye’nin Somali’ye Fırlatma Üssü Kuracağı Sav Edildi

Şubat 20, 2021 0 Yazar: farukkscu

9 Şubat Salı günü tüm Türkiye’yi heyecanlandıran bir gelişme yaşanmıştı. Türkiye’nin 2023’te Ay’la birinci teması kurmasının birinci maksat olduğu Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı tanıtılmıştı. Gelecek 10 yılın nasıl şekilleneceğini göstereceği belirtilen Ulusal Uzay Programı’nda açıklanan son amaç, bir Türk vatandaşını uzaya göndermekti.

Lakin uzay programının açıklanmasının akabinde akıllarda kimi soru işaretleri de oluşmadı değil. Ana çizgileriyle tanıtılan ve Ay’a iniş yapılması planlanan uzay programında 2023 yılında ulusal ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşacağımız belirtilmişti. Bu roketin nereden fırlatılacağıysa paylaşılmamıştı.

Türkiye, Somali’de fırlatma üssü kuracak:

Bugün Middle East Eye’da (MEE) yayınlanan habere nazaran üst seviye bir Türk yetkili, Türkiye’nin ulusal ve özgün hibrit roketlerini fırlatmak için ülke dışına çıkacağına işaret etti. Buna nazaran Türkiye, roketleri fırlatmak için Afrika ülkesi Somali’de bir roket fırlatma üssü kurmak istiyor. Şu anlık bir argüman olan bu tabirin gerçeklik taşıyıp taşımadığı ilerleyen vakitlerde aşikâr olacaktır.

Bunun yanı sıra tıpkı haberde uzay programına ait birtakım ayrıntılara da yer verildi. Haberde Türkiye’nin 10 yıllık uzay programı için planladığı bütçenin büyük bir kısmının Deltav Uzay Teknoloji Şirketi’ne aktarılacağı belirtildi. En az 600 milyon dolarlık olması planlanan bütçenin büyük bir kısmını kapsayacak olan Deltav, geçen yıl sıvı oksijen ve parafin kullanan bir roket motoru ürettiğini duyurmuştu.

Bildiğiniz üzere Türkiye Uzay Ajansı için ayrılan bütçe 40 milyon dolar olarak açıklanmış, bütçenin öteki ülkelere nazaran düşüklüğüyse eleştirilmişti. Tıpkı kaynak isim, Türkiye Uzay Ajansı’nın tek misyonunun tüm programı koordine etmek olacağını söyledi. Yetkili, harcamanın büyük savunma şirketleri üzere farklı hükümet kurumları aracılığıyla yapılacağını, Savunma Bakanlığı’nın kendisinin de ödenek ayıracağını tabir etti.

Türk yetkili, programın hükümete en az 1,1 milyar dolara mâl olacağını söyledi. Hatta kaynak, Somali’de kurulacağını sav ettiği fırlatma üssünün inşasının ve bakımını sağlamanın maliyetinin en az 350 milyon dolar olacağını da açıklamalarına ekledi.

Neden Somali’de bir üs?

Bu sorunun yanıtı, geçtiğimiz günlerde DW Türkçe’ye konuşan uydu mühendisi Hâkim İmre tarafından bir nebze verildi. Türkiye’nin coğrafyasının aslında tüm yörüngelere ulaşmak için uygun olmadığını söyleyen İmre, bunun için Somali yahut gibisi bir ülkenin düşünüldüğünü belirtti.

Göktürk 2 üzere uyduların kuzey ya da güneye hakikat fırlatılması gerektiğini ve bunun Türkiye’den yapılabileceğini belirten mühendis, Türksat uydusunun Türkiye’den fırlatılamayacağına dikkat çekti. Mühendis, bunun için ekvatora yakın olunması gerektiğini, Somali’den de Hint Okyanusu’na hakikat istenilen istikamete istenilen çeşitte bir uydunun fırlatılabileceğini söyledi.