Türkiye’de Kaç Kişi E-Ticaret Sitesine Giriyor?

Türkiye’de Kaç Kişi E-Ticaret Sitesine Giriyor?

Şubat 18, 2021 0 Yazar: farukkscu

Koronavirüs pandemisi pek çok kesimi olumsuz etkilemiş olsa da e-ticaret kesimi bu süreçte kar hissesini büyük ölçüde yükseltti. Jeff Bezos’un Amazon’la inanılmaz paralar kazandığı pandemi periyodunda ülkemizde de pek çok insan dışarı çıkıp yeni bir şeyler almak yerine internetten sipariş verme yoluna gitti.

18 Şubat’ta dijital ortamda düzenlenen Webrazzi e-Ticaret Tepesi’nde konuşan dijital ölçümleme ve araştırma şirketi Gemius’un Türkiye Ülke Müdürü İdil Kesten, Türkiye’de e-ticaret kullanıcı profilini ve 2020 yılında e-ticaret kategorisinde kullanıcı sayısına nazaran başkan firmayı açıkladı. 2020’nin son çeyreğinde ülkemizdeki her 100 internet kullanıcısından 95’inin en az bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini söyleyen Kesten, yaptığı açıklamada Türkiye’de e-ticaret sanayisinin dijital kullanıcı sayısı bakımından belli bir doygunluğa ulaştığını söyledi.

Türkiye’de e-ticaret sitelerini kullanan kaç kişi var?

Gemius’un elde ettiği datalara nazaran Türkiye’de 2020’nin son çeyreğinde 59 milyon internet kullanıcısı bulunuyordu. Bu kullanıcılar ortasında e-ticaret sitelerine giren kişi sayısı ise 55,8 milyona ulaşmış durumda. Gemius Türkiye datalarına nazaran Türkler bir ay içerisinde ortalama 9,5 saatini e-ticaret sitelerinde geçiriyorlar. Bilhassa Süper Cuma üzere ağır indirim kampanyalarının olduğu Kasım 2020 periyodunda bu mühlet 15 saate kadar yükselmiş.

En fazla ziyaretçi alan e-ticaret sitesi Trendyol

Gemius Türkiye’nin açıkladığı datalara nazaran 2020’nin son çeyreğinde Türkiye’de e-ticaret kategorisinin şampiyonu Trendyol oldu. Geçtiğimiz sene Türkiye pazarına adım atan dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon ise bu süreçte kullanıcı sayısı bakımından birinci 5’te kendine yer bulamadı.

E-ticareti kullanan kullanıcıların medya tercihlerini de açıklayan Gemius Türkiye, en fazla öne çıkan kategorilerin spor, oyun ve müzik olduğunu, ayrıyeten Netflix kullanan ziyaretçilerin yüzde 77’sinin e-ticaret sitelerini de kullandığını belirtti.