Türkiye bir Türk astronotun uzaya gönderileceğini açıkladı, Rusya’dan teklif gecikmedi: İş birliği yapalım

Türkiye bir Türk astronotun uzaya gönderileceğini açıkladı, Rusya’dan teklif gecikmedi: İş birliği yapalım

Şubat 11, 2021 0 Yazar: farukkscu

Türkiye’nin uzay misyonu programının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmasının akabinde milletlerarası uzay teşebbüslerinden Türkiye’ye iş birliği teklifleri geliyor.

“UZAY PROJELERİMİZİN GELİŞİMİNE DAİR SOMUT TEKLİFLER ALMAYI BEKLİYORUZ”

Roscosmos’un basın ofisinden Sputnik haber ajansına yapılan açıklamada, “Türk meslektaşlarımız ile daha yakın bir biçimde çalışma olasılıkları bizi her vakit memnun eder. Yakın gelecekte de onlardan ortak uzay projelerimizin gelişimine dair somut teklifler almayı bekliyoruz. Teklif beklediğimiz kelam konusu projelere, uzaya gönderilecek grubun hazırlanması ve Türk grubun uzaya gönderilmesinin organize edilmesi de dahildir” denildi.

TEKLİF ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASININ AKABİNDE GELDİ

Roscosmos’un kelam konusu açıklaması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ulusal Uzay Programı kapsamında seçilecek bir Türk vatandaşının Milletlerarası Uzay İstasyonu‘na gönderileceğini söylemesini izliyor.

“DİYALOĞUMUZ YENİ BİR DÜZEYE ÇIKACAK”

Daha sonra da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasıyla yabancı ülkelerden geri dönüşler aldıklarını, Rusya dahil birçok ülke ile bu konuda görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Roscosmos’un basın ofisinden Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasına ilişkinse Sputnik haber ajansına şu açıklama yapıldı:

“Ülkelerimiz hâlihazırda uzay bölümünde güçlü iş temasları kurmuş durumda. Evvelce beri belli uzay projelerinin gerçekleştirilmesi üstüne görüşmeler yapmaktayız. Türkiye’nin kendi ulusal uzay ajansının kurulması ile diyaloğumuz yeni bir düzeye taşınacaktır. Şu anda hükümetlerarası bir çerçeve muahedenin hazırlanması üstünden çalışmaktayız. Kelam konusu muahede, ülkelerimizin uzay alanındaki işbirliğinin başarılı bir biçimde geliştirilmesinin temelini oluşturacaktır.”