Türkiye 1 Mart’ı bekliyor! Ankara, kriterlere ahengin istenen düzeyde olmadığı İstanbul ve İzmir’den daha evvel olağanlaşacak

Türkiye 1 Mart’ı bekliyor! Ankara, kriterlere ahengin istenen düzeyde olmadığı İstanbul ve İzmir’den daha evvel olağanlaşacak

Şubat 24, 2021 0 Yazar: farukkscu

Koronavirüs tedbirleriyle ilgili olağanlaşma süreci 1 Mart‘tan itibaren başlıyor. Kriterlere nazaran 100 binde 10 hadisenin altındaki vilayetler düşük, 11-35 ortası ise orta riskli sayılacak. Yüz binde 36-100 ortası olayı bulunan vilayetler yüksek, 100’ün üzerinde olayı olan vilayetler ise çok yüksek riskli kategorisinde bulunacak.

Vilayetlerdeki kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesine nazaran esnetilecek ya da genişletilecek. Birinci olağanlaşma de düşük ve orta riskli vilayetlerde başlayacak. Kademeli gevşeme ile ilgili Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Hürriyet’e konuştu.

“YÜZDE BİNDE 35’E KADAR OLAY SAYISI OLAN VİLAYETLERDE DENETİMLİ AÇILMA OLACAK”

“Normalleşmenin ayak seslerini duymaya başladık” diyen Turan, “Yüz binde 10’un altında hadise sayısı olan vilayetlerde şahıslar, kendi önlemlerini uygulamaya devam ederek, hijyen kurallarına uyarak, açılmaya başlayacak. Lakin yüz binde 35’e kadar olan vilayetlerde denetimli açılma olacak. Örneğin evvel küçük işletmeler açılacak. Fakat bunun üzerinde olan vilayetlerde açılma şimdilik güç görünüyor” dedi.

Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan.

3 BÜYÜKŞEHİRDE EVVEL ANKARA

Yasaklamaların kalkmasında Ankara, İstanbul ve İzmir‘den daha öncelikli olacak. Zira evvelki gün yayınlanan son haritaya nazaran Ankara’da olay görülme oranı 100 bin şahısta 35.39. Oranı 68.23 olan İstanbul ile 42.67 olan İzmir’in ise biraz daha uğraş göstermesi gerekiyor.

“İSTANBUL VE İZMİR’DE KRİTERLERE AHENK ŞİMDİ İSTENEN DÜZEYDE DEĞİL”

Prof. Dr. Turan bu vilayetlerle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: “Ankara’da hadise sayısı yüz binde 35 yani 5.5 milyon nüfusta haftalık bin 925 hadise demek. Bu durumda Ankara, düşük riskle-riskli ortasında bir çizgide duruyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının gün ve saatleri ile restoranların açılması noktasında Ankara, İstanbul ve İzmir’den evvel denetimli olağanlaşma adımlarının atılacağı vilayetler ortasında yer alıyor. Maalesef İstanbul, İzmir’de hadise sayıları geçmişe oranla azalmakla birlikte, kriterlere ahenk şimdi istenen düzeyde değil.”

OLAĞANLAŞMAYA EN YAKIN HAKKARİ VE ŞIRNAK

Olay sayısı yüz binde 10’un altında olan vilayetler 1 Mart prestijiyle çabucak olağanlaşmaya başlayacak. Bu vilayetlerin başında ise Hakkâri (3.21) ve Şırnak (3.91) geliyor. Prof. Dr. Turan, “Hakkâri ve Şırnak üzere hadise sayısı yüz binde 10’un altında olan vilayetler maske, uzaklık ve hijyen kurallarına uyarak açılabilecekler. Lakin sıkı takip edilecekler. 14 günlük takip sonrasında olay sayılarında artış olursa bu vilayetlerde tekrar kapanma olacak” dedi.