Türk Tasarımcının Başarılı iPadOS 15 Konsepti

Türk Tasarımcının Başarılı iPadOS 15 Konsepti

Şubat 21, 2021 0 Yazar: farukkscu

Daha evvel Windows 20, Windows 7 ve Android 12 konsept dizaynlarını sizlerle paylaştığımız Türk dizayncı Kamer Kaan Avdan, bu kere yeni bir dizaynıyla karşımıza çıktı. Kamer Kaan Avdan’ın elini attığı bir sonraki durak, bu yılın haziran ayında görmeyi beklediğimiz yeni iPadOS 15 işletim sistemi sürümü oldu.

Apple’ın iPadOS 15 işletim sistemi sürümüyle kullanıcılarına hangi yeni özellikleri sunacağını şimdi kesin olarak bilmiyoruz. Kamer Kaan Avdan da yeni iPadOS 15’in nasıl gözükebileceğini ve neler sunacağını göstermek için aşağıdaki görüntüyü hazırladı. Elbette görüntüde gördüğümüz her şeyin Avdan’ın eseri olduğunu ve iPadOS 15’in katiyen bu türlü gözükeceği manasına gelmediğini hatırlatalım.

iPadOS 15’in neler sunabileceğine ışık tutan konsept tasarım:

Tasarımcımızın odaklandığı birinci nokta, Apple’ın bir evvelki iOS ve iPadOS sürümleriyle birlikte kullanıcılarına sunduğu Widget dayanağı oldu. Lakin Avdan, bu özelliği iPadOS için bir ileri düzeye taşıyarak Widget’ların ana sayfada rastgele bir yere yerleştirilebilmesinin ve interaktif olmalarının önünü açtı.

Avdan’ın konseptinde ikinci değerli noktaysa gelişmiş harici ekran dayanağı oldu. Bu özellik sayesinde iPad, farklı bir ekranın yanında hem başka bir monitör vazifesi görebilir, hem de bilgisayarlarda olduğu üzere ekranı direkt monitöre yansıtabilir hale geldi. Ayrıyeten bir monitörde hangi uygulamanın gözükeceğini denetim etmenizi sağlayan bir arayüz de eklendi.

Görüntüdeki bir başka değerli noktaysa çoklu misyon yapısını geliştirecek cinsten. Konsept tasarım, iPhone uygulamalarının boyutlarını ayarlamanıza müsaade veriyor. Ayrıyeten iPad’in kendisinde yer alan uygulamalar bir baloncuk haline getirilebiliyor, bölünmüş ekran formunda tıpkı anda farklı uygulamalarla kullanılabiliyor.

Türk tasarımcının oluşturduğu iPadOS 15 konsepti: