Türk Bilim İnsanı, COVID-19’a Karşı ASC Zerrecik Aşısı Geliş

Türk Bilim İnsanı, COVID-19’a Karşı ASC Zerrecik Aşısı Geliş

Şubat 6, 2021 0 Yazar: farukkscu

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Kısım Lideri Prof. Dr. Nesrin Özören ve takımının geliştirmiş olduğu ASC Zerrecik aşısı, koronavirüse karşı büyük umutlar vadeden aşıların ortasına girdi.

Hayvan deneylerinin tamamlandığını ve olumlu sonuçlar alındığını belirten Özören, mayıs ayında FAZ çalışmalarına başlanacağını açıkladı. ASC zerrecik aşısı, oda sıcaklığında bozulmadığı için nakliye sırasında gerekli olan -70 derecedeki buz depolarına muhtaçlık duyulmadan, öbür ülkelere kolay bir formda taşınabilecek.

Aşı, alyuvarları harekete geçirerek savunma sistemini tetikliyor

Prof. Dr. Nesrin Özören, ASC Zerrecik aşısının bugüne kadar uygulanmaya başlananMRNA aşılarından farklı olduğunu, bu aşının dünyada birinci defa ASC protein mikroküreciklerine dayalı platform üzerinde geliştirildiğini açıkladı.

ASC mikroküreciklerinin bedene mikrop ya da patojen geldiği vakit alyuvarları harekete geçirerek savunma sistemi yarattığını belirten Özören, tetiklenen sistem sayesinde bedenin COVID-19 ile çaba ettiğini, bu sayede bağışıklık kazanıldığını lisana getirdi.

Yapılan açıklamaya nazaran ASC Zerrecik aşısının FAZ-1 deneylerine Mayıs ayında başlanacak, Kasım – Aralık aylarında ise FAZ-3 denemelerinin bitmesi planlanırken, aşı piyasaya 2022 yılında sürülecek. Risk kümesinde bulunan insanlara Çin’den getirilen Sinovac aşısını öneren Özören, hususla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Geldiğimiz noktada Çin menşeili aşının daha inançlı olduğunu görüyoruz. Risk kümesindeki insanlarımızın Çin aşısından olmalarını tavsiye ediyorum. Mrna aşılarında RNA molekülü bulunuyor. RNA’yı denetim edemediğimiz üzere, RNA aşıları bedende çok immün cevapların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu durum herkes için geçerli olmasa da birtakım bireyler de hücre içinde öteki düzeneklere ziyan verme riski kelam konusu olabilir. Bizim üzerinde çalıştığımız ASC Zerrecik aşısı ise büsbütün bedenimizde bulunan protein üzerinden çalışacak.”