TÜBİTAK, Türkiye’de Görülen Meteorla İlgili Bilgiler Verdi

TÜBİTAK, Türkiye’de Görülen Meteorla İlgili Bilgiler Verdi

Mart 1, 2021 0 Yazar: farukkscu

27 Şubat gecesi, yani dün gece Doğu Karadeniz ve Orta Anadolu üzerinde görülen göktaşı, toplumsal medya da ziyadesiyle konuşulmuştu. Gökyüzünden süratle yere gerçek inip büyük bir yeşil ışık huzmesine dönen meteor, bilhassa astronomiye meraklı insanların ilgisini çekti. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi de resmi Twitter hesabından dün Türkiye semalarında görülen göktaşı ile ilgili merak edilen birkaç soruyu cevapladı.

Görüntülenen bu gök cisminin Delta Lenoid Meteor Akıntısı’nın bir sonucu olduğunu söyleyen TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin göktaşı ile ilgili yaptığı açıklamalar şu halde:

“Görüntülenen gök cismi, geçişleri 15 Şubat – 10 Mart tarihleri ortasında rastlanan Delta Lenoid Meteor Akıntısı’nın bir sonucu olabilir. Bu göktaşı akıntısı, azamî sayıya 25 Şubat’ta ulaşmaktadır. Dün gece karşılaştığımız üzere çok parlak olanlara ise ‘ateş topu’ denir.”

“Gökyüzünde çıkış noktası Aslan Takımyıldızı’na rastlayan bu meteor duşunun kaynağının 1999RD32 asteroidi olabileceği düşünülmekte olup meteor suratları 23 km/s’ye kadar çıkabilmektedir. Bu çeşit meteor akıntılarının yeryüzündeki canlılara ziyan verme ihtimali bulunmamaktadır.”

2021 Yılı Gök Olayları Yıllığı paylaşıldı

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, yayınladığı bu kısa flood serisiyle birlikte 2021 yılı için hazırlanan Gök Olayları Yıllığı’na ilişkin bir link de paylaştı. Bu linke buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

TÜBİTAK’a ilişkin kurumun yaptığı açıklama, bugün İzmir – İstanbul çizgisinde görülen bir başka meteoru da mantıklı kılıyor. Görünen o ki önümüzdeki günlerde daha fazla meteor gözlemleyebileceğiz. Pekala sizler dün gece ve bugün akşam saatlerinde gerçekleşen meteor olaylarını gözlemleyebildiniz mi?