Trinity’nin Neo’yu Öpmesi Matrix’in Kilit Noktası Mı?

Trinity’nin Neo’yu Öpmesi Matrix’in Kilit Noktası Mı?

Şubat 17, 2021 0 Yazar: farukkscu

14 Mayıs 2003 yılında vizyona giren Enter The Matrix, Matrix serisinin birinci sineması olmasının dışında dünyanın en tanınan aksiyon ve bilim-kurgu sineması olacağını ön göremiyordu. Matrix 4 sinemasının çekimlere başlamasıyla birlikte 2011 yılında başlayan bir tartışma tekrar gün yüzüne çıktı.

Enter The Matrix’in en tanınan sahnelerinden biri olan: Casuslar tarafından Matrix simülasyonunda vurulan Neo’nun birebir vakit diliminde, Nebuchadnezzar’da Trinity’nin onu öpmesi sonucunda ölmeyip ayağa kalkması başlarda soru işareti oluşturmuştu.

Trinity seçilmiş kişinin anahtarı mı?

Tam da mevzunun koptuğu nokta burası. Wachowskis kardeşlerin bu sahneyi yazmasının bir emeli olduğu kesin. Neo birinci kere Kahin’le karşılaştığında yaşlı bayan ona “Sen o değilsin tahminen de öbür hayatını bekliyorsun” diyor. Trinity’e ise “Seçilmiş bireye aşık olacaksın” bildirisi veriyor.

Trinity’nin Neo’ya aşık olması ve onu öpmesi sonucundaysa, vurulan Neo bir anda ayağa kalkarak casusların tabiri caizse içinden geçiyor. (Cidden geçiyor ama) Bu noktada ikilinin öpüşmesi ve birbirlerine aşık olması Neo’yu The One yani seçilmiş kişi yapıyor.

Simülasyon bunu nasıl anladı?

Birçok kişinin temelde merak ettiği nokta burası. Animatrix izleyenler makinelerin insan hisleri ve niyetlerini okuyabilmek konusunda hayli başarılı olduklarını biliyor. Trinity’nin Neo’yu öptüğü sahnede bildiğiniz üzere gemiye makineler giriş yapıyorlardı.

Son kısımda Mimar ile konuşan Neo’nun öğrendiği kilit bir bilgi var. Matrix “Seçilmiş bireye odaklı olarak yaratılıyor”. Daha evvel 5 Matrix daha yaratılmış ve her seferinde bir kusur nedeniyle seçilmiş kişi ortaya çıkıyor. Mimar seçilmişin misyonunu net olarak Neo ile karşılaştığında tanımlıyor. Seçilmişin kaynağa dönüp yani gerçek dünyaya, Zion’u oluşturmak için 16 bayan 7 erkek alıp eko sistemi tekrar oluşturması gerekiyor.

Elbette Neo bu oyunu bozuyor keza Mimar’ın söylediğine nazaran daha evvelki 5 seçilmiş kişi çeşidin geri kalanına çok bağlı olup, seçilmiş kişi olmak güzellerine gittiği için bütün insanoğlunun yok olmasına müsaade vermemek ismine Mimar ne isterse yapmışlardı. Neo bunu yapmayıp, “Alayına isyan, vefatına Trinity” diyerek bu türlü yaşamaktansa yakarım bu gezegeni modunda Trinity’e gidiyor.

Özetle

Matrix’in annesi Kahin Trinity’i seçilmiş kişiyi belirlesin diye bir anahtar olarak hazırlıyor. Elbette Matrix 4’ten evvel bu tartışmanın tekrar başlamasının temel ögesi Trinity’nin Matrix 4’te dönmesi.

Makinelerin Matrix Revolutions finalinde Neo’yu alıp götürmesinin nedeni, insanoğlu için bir hala umut beslenebileceği tarafındaki inançları. Carrie-Anne Moss Matrix 4’te nasıl bir tesir bırakır bilemiyoruz elbette fakat Animatrix’de izlediğimiz öyküden ziyadesiyle parçayı Matrix 4’te göreceğimiz kesin.