Ticaret Bakanlığı, İnternette Satılan Eserleri Denetleyecek

Ticaret Bakanlığı, İnternette Satılan Eserleri Denetleyecek

Şubat 12, 2021 0 Yazar: farukkscu

Dün prestijiyle küçük esnafın korunması için yeni bir çalışma başlattığı ortaya çıkan Ticaret Bakanlığı, bugün yeni bir gelişmeyle daha karşımızda. Edinilen bilgilere nazaran bakanlık bünyesinde, “Elektronik Ticaretin Piyasa Nezareti ve Kontrolü Merkezi Takviye Sistemi” kurulacak. Bu sistem; internet, radyo ve televizyon üzere yerlerde satışı yapılan eserlere yeni bir müdahale imkanı getirecek.

Ticaret Bakanlığı’nın Elektronik Ticaretin Piyasa Nezareti ve Kontrolü Merkezi Takviye Sistemi, satılmakta olan inançsız ve uygunsuz eserlerin süratlice tespit edilip, gerekli görüldüğü durumlarda ilgili internet sitesi ile bağlantıya geçilip, kelam konusu eser hakkında erişim mahzurunun getirilebilmesini sağlıyor. Bakanlığın bu türlü bir adım atmasının temel nedeni ise son devirlerde giderek artan şikayetler.

Sistem, vatandaş bildirimi ya da res’en çalışacak

Edinilen bilgilere nazaran Ticaret Bakanlığı’nın başlatacağı yeni sistemle birlikte satılmakta olan her eser, süratli bir tarama sürecinden geçecek. Bakanlık, bu tarama sürecinden sonrası için de vatandaşların bildirimleri doğrultusunda ya da res’en (kendiliğinden) çalışacak, inançsız ve uygunsuz eserlerin tespit edilmesini sağlayacak. Bakanlık, gerekli gördüğü durumlarda o dönemin trend olan eserlerini inceleyebilecek ya da araştırmalar başlatabilecek.

Sistemin üç ana muhatabı bulunuyor. Bunlar Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu, Ticaret Bakanlığı ve satış merkezleri. Bu bağlamda hem bu üç muhatap hem de öbür yetkili kurum ve kuruluşlar ortasındaki irtibat hem güçlendirilecek hem de çabuk bir formda karar alınması sağlanacak. Böylece devlet, satışı inançsız ya da uygunsuz olan eserlerin ticaretini vakit kaybetmeden durdurabilecek. Üstelik bakanlık yetkilileri, gerekli gördükleri durumlarda zımnî satın alma yapıp, muhtemel bir hatası ispatlayabilecek.

Erişim kısıtlamaları, internet sitelerine de uygulanabilecek

Ticaret Bakanlığı; satışı uygunsuz ya da inançsız olan eserlerin yayından kaldırılması için e-ticaret platformları ile dirsek tamasında bulunacak. Platforma bildirilen bir içeriğin kaldırılması için 24 saat vakit tanıyacak Ticaret Bakanlığı, yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda da Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu ile irtibata geçecek. Bunun sonucunda da ilgili internet sitesi için erişim yasağı getirilecek. Düzenlemeye ters hareket eden kişi ve kurumlara da idari para cezası uygulanacak.