Teksas’ta Hava Koşulları Nedeniyle Kıyamet Fragmanı Yaşanıyor

Teksas’ta Hava Koşulları Nedeniyle Kıyamet Fragmanı Yaşanıyor

Şubat 17, 2021 0 Yazar: farukkscu

Bill Gates; geçtiğimiz günlerde 2021 yılından itibaren Covid-19’dan daha makus olaylar yaşanacağını ön gördüğünü belirten bir açıklama yapmıştı. Bugün Texas’ta yaşananlar “iklim değişikliğinin” 2021 yılında bile insanları nasıl makûs bir duruma sokabileceğinin en değerli göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

1899 ve 1989 yılından bu yana Texas’ta ısı derecesi birinci kez -20’nin altına düştü. Elektrik üretimi için yüklü olarak rüzgar türbinlerinin kullanıldığı Texas’ta saatlerdir elektrik yok. Bununla birlikte Texas, sıcak iklimin sahip olduğu bir eyalet olduğu için güç firmalarının da acil durum tedbirleri devreye giremedi.

Texas’ta Elektrik Üretimi Durdu

Doğal gaz, kömür jeneratörleri ve rüzgar türbinleri çalışmıyor. Acil durum ilan edilen eyalette şu anda güç üretim firmaları elektriği birinci olarak konutlara vermek için çalışıyorlar. Denetimli elektrik verme çalışması (kesintilerle bölge bölge verme) da sonuç vermeyince Texas halkı araçlarının içinde ısınmaya çalışıyor.

Eyalete elektrik verilemediği için halk araçlarında bulunan araç şarjları ve klimalarını kullanmaya çalışıyor. 2021 yılı içerisinde bu derece büyük bir felaket yaşanması ve ön görülememiş olmandan ötürü, bu durum halk tarafından reaksiyonla karşılanıyor.

Su Boruları Büsbütün Donmuş Durumda

Soğuk hava ve elektriksizlikle birlikte su boruları da büsbütün donmaya başladı. Sıcak iklimin hakim olduğu Texas’ta soğuk hava izolasyonu epey düşük olduğu için kent şebekesinden gelen sular da dondu. Eyalet genelinde su kesintileri yaşanıyor, işin makus tarafı da halkın bu mevsimlerde giyecek kıyafeti bulunmuyor.

5 milyondan fazla beşere elektrik, su ve internet verilemiyor. İşin berbatı teneffüs aygıtlarına bağlı hastaları hastaneye götürmek de şu an için olanaksız gözüküyor keza donmuş ve kapanmış yolları açmak neredeyse imkansız hale gelmiş durumda.

Evrim Ağacı CEO’su Davet Mert Bakırcı Twitter’dan Bildirdi

Tweeti görüntüleyemiyorsanız buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Evrimagaci.org’un Kurucusu ve CEO’su Davet Mert Bakırcı, ABD’nin Texas eyaletinde yaşıyor. Yaşanan felaketi direkt oradan bildiren Bakırcı’nın attığı tweetler felaketin büyüklüğünü gösteriyor. Hollywood kış felaketlerini aratmayan Texas’ta durum ne vakit olağanlaşacak şu an için rastgele bir sinyal alınamıyor.