Tayfun Korkut kimdir, nereli, kaç yaşında? Tayfun Korkut hangi ekiplerde oynadı, hangi ekipleri çalıştırdı?

Tayfun Korkut kimdir, nereli, kaç yaşında? Tayfun Korkut hangi ekiplerde oynadı, hangi ekipleri çalıştırdı?

Şubat 7, 2021 0 Yazar: farukkscu

Türk futbolunun kıymetli isimleri ortasında yer alan Tayfun Korkut, Avrupa’da ve Fenerbahçe ‘de gösterdiği muvaffakiyetler ile bir arada Türk futbol tarihine geçen oyunculardan biridir. Bilhassa uzun yıllar Fenerbahçe’de oynaması ile bilinen Tayfun Korkut, birebir vakitte Avrupa’da da oynadı. Günümüzde futbolu bırakmış olan deneyimli gitsin şimdilerde başarılı bir teknik yönetici olma yolunda emin adımlarla devam ediyor. Pek çok kişinin de hayatını merak ettiği Tayfun Korkut, bilhassa Fenerbahçe ile bilinen meslekli bir oyuncudur.

Tayfun Korkut nereli?

Tayfun Korkut 2 Nisan 1974 yılında Almanya’nın Stuttgart kentinde dünyaya geldi. Daha çok Stuttgart yakınlarında olan Ostfildern kentinde doğduğunu söylemek mümkün. Futbol hayatına da bu kentte başlayan oyuncu, gençlik periyodunu kıymetli muvaffakiyetleri ile geçirdi. Bilhassa yaşadığı biçimde kısa vakitte dikkatleri üzerine toplayan genç oyuncu, oynadığı kadroda süratli bir halde yükseldi. Birebir vakitte eğitim hayatını da yeniden Ostfildern kentinde devam etti ve tamamladı.

Tayfun Korkut kaç yaşında?

2 Nisan 1974 yılında Doğan Tayfun Korkut şu an 46 yaşındadır. Fenerbahçe’deki değerli mesleği ve Avrupa futbolunda gösterdiği muvaffakiyetler ile ön plana çıkan deneyimli oyuncu, birebir vakitte A ulusal kadrosunda formasını terletti. Bilhassa disiplinli oyunu ve yeteneği ile kısa müddette dikkat çeken oyuncu, şu an 46 yaşında ve teknik yöneticilik yapıyor. Farklı kadroları çalıştıran ve bu bahiste da başarılı olan yetenekli oyuncu, teknik yöneticilik konusunda her geçen gün üzerine koymaya devam ediyor.

Tayfun Korkut hangi gruplarda oynadı?

Futbola 6 yaşında başlayan Tayfun Korkut, 12 yaşında Stuttgarter Kickers altyapısına seçildi. 13 Ağustos 1994 yılında bu ekip ile birinci sefer profesyonel maçına çıktı. 21 yaşına geldiğinde ise genç yaşta Fenerbahçe’ye transfer olan oyuncu, birinci dönemde yeteneğini ve hünerini gösterdi. Birinci maçına ise Avrupa Kupası’nda Partizan tirana ekibine karşı çıkan Tayfun Korkut, daha sonra birinci dönem 30 maça çıktı ve toplamda 5 de gol attı. Toplamda 5 dönem Fenerbahçe’nin formasını giydikten sonra Real Sociedad’a transfer olan Tayfun Korkut, Avrupa’da da kendini en düzgün formda gösterdi.

2003-2004 döneminde Espanyol grubuna transfer olan Tayfun Korkut, orada istediği üzere forma bahtı bulamayınca Dönem sonunda Beşiktaş ‘a transfer oldu. Lakin yaşadığı sakatlıklar ile birlikte Beşiktaş’ta birinci 11’de yer alamayınca 2005 yılında kontratını karşılıklı olarak feshetti. 2005-2006 yılında Gençlerbirliği transfer olarak futbol hayatını sürdüren oyuncu, jübilesini de tekrar bu kadroda gerçekleştirdi.

Tayfun Korkut futbolu ne vakit bıraktı?

Tayfun Korkut 2021 yılı prestijiyle rastgele bir kadroda oynamamaktadır. 2005 yılında jübilesini yaparak futbola veda eden oyuncu, daha sonra eğitim almak suretiyle teknik yöneticilik mesleğine başladı. O sebepten ötürü futbolculuktan rastgele bir maaş almıyor. Futbol oynadığı devirde ise kulüplere bağlı olarak yıllık farklı kontratlar üzerinden maaşlar elde etti. Şu an teknik yöneticilik mesleği üzerinden ise ortalama 500 ila 1 milyon Euro ortasında maaş aldığı lisana getirilmektedir.

Tayfun Korkut Ulusal Ekip mesleği

Tayfun Korkut mesleği boyunca tam 94 sefer ulusal kadrolara çağrıldı. Bunlar da 3 kez U21 ulusal formasını giyerken, 42 sefer de A Ulusal Grup formasını terletti. Fenerbahçe ile birlikte farkı gruplarda gösterdiği muvaffakiyetinin yanı sıra, bilhassa Avrupa Kupası’ndaki ulusal ekip başarısı da unutulmazlar ortasına girmiş durumda. Futbolu bıraktıktan sonra Stuttgart kadrosunda teknik yöneticiliğe başlayan Tayfun Korkut, bu alandaki mesleğine sürat kesmeden devam ediyor. Bilhassa sergilediği başarılı performans ile birlikte ileride daha büyük noktalara geleceğini göstermiş durumda.