Tartışmaların odağındaki VAR sistemi için TFF’den net açıklama: UEFA’nın takdirini kazandı, kullanılmaya devam edecek

Tartışmaların odağındaki VAR sistemi için TFF’den net açıklama: UEFA’nın takdirini kazandı, kullanılmaya devam edecek

Şubat 14, 2021 0 Yazar: farukkscu

Türkiye’de herkes Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) sisteminden şikâyetçi. En son Fenerbahçe, Galatasaray derbisindeki ofsayt kararına isyan etti. Sarı-lacivertliler, misal durumların yaşanması halinde belgeyi Avrupa’ya taşıyacağını açıkladı.

“VAR SİSTEMİYLE FUTBOLA TEKNİOLOJİ GELDİ”

TFF Lideri Nihat Özdemir ise tartışılan VAR sisteminin devam edeceği iletisini verdi. Özdemir, “Hakem maçın her karesine hakim olamıyor. Onu dışarıda 10 bin göz izliyor. VAR sistemiyle futbola teknoloji geldi. VAR hakemleri kameralardan olayı tespit ediyor” dedi.

“BİZİM KURDUĞUMUZ SİSTEM, UEFA‘NIN TAKDİRİNİ KAZANDI”

VAR sisteminin UEFA’da da devamlı tartışıldığını, geliştirilmeye çalışıldığını anlatan Lider Özdemir, “Bizim kurmuş olduğumuz VAR sistemi, UEFA’nın da takdirini kazanan bir sistem. İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya, İtalya her yerde VAR sistemi tartışılıyor. Zira, bir olay var ve karar verici beşerler var.” dedi.

“BÜTÜN DÜNYADA TARTIŞMALAR VAR”

VAR tartışmalarının bütün dünyada olduğunu belirten Özdemir, “VAR’ı ben ikiye ayırıyorum. Birincisi ofsayt kararları. Orada işin içine matematik giriyor. Sistem çizgiyi çiziyor. İkincisi, penaltı ve kart kararları. Ele değmeler, fauller ya da kırmızı kartlar tartışmaya açık. Bütün dünyada bu var” diye konuştu.

(Sabah)