Tacizle suçlanan ABD Bayan Jimnastik Ekibi antrenörü mahkeme günü intihar etti

Tacizle suçlanan ABD Bayan Jimnastik Ekibi antrenörü mahkeme günü intihar etti

Şubat 26, 2021 0 Yazar: farukkscu

Michigan Başsavcısı Dana Nessel, Geddert’in Perşembe öğlenden sonra öldüğünü doğruladı. Perşembe sabahı Geddert’e 24 farklı suçlama yönelten bir iddianame hazırlanmıştı. Jimnastik kadrosunu 2012 Olimpiyatları’na hazırlayan grupta olan Geddert, yüzlerce atlete cinsel taciz hatasından karar giyen kadro tabibi Larry Nassar ile yakın bir isimdi.

BİRDEN FAZLA JİMNASTİKÇİ TACİZ TEZİNDE BULUNMUŞTU

Nassar 2018’de 250’den fazla genç bayanı taciz ettiği gerekçesiyle 300’den fazla yıl mahpus cezası almıştı. 63 yaşındaki Geddert Michigan’da Nassar’ın grup tabibi olarak çalıştığı idman tesisinin sahibiydi. Nassar’a karşı 2018’deki davada tabir veren birden fazla jimnastikçi Geddert’in de kendilerini taciz ettiğini söylemişti.

“TRAJİK BİR HALDE SON BULDU”

Geddert’in Perşembe günü karakola teslim olması bekleniyordu. Karakola gelmemesi üzerine konutuna giden yetkililer Geddert’in cansız vücudunu buldu. İntihar eden koç için Başsavcı Nessel “İçinde yer alan herkes için trajik olan bu öykü, trajik bir formda son buldu” dedi.

YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR NEYDİ?

Geddert’e yöneltilen suçlamalar ortasında “birden fazla genç bayana yönelik kelamlı, fizikî ve cinsel taciz” vardı. Şikayetçiler ortasında 13 ve 16 yaşında gençler de vardı. İddianamede “Atletleri sakatlanacak yahut ziyan görecekleri kadar ekstrem şartlarda zorla çalıştırdığı” gerekçesiyle 14 insan ticareti suçlaması da yer alıyordu. Savcılık Geddert’i 2016’da Nassar soruşturmasında palavra söylemekle de suçluyordu.

ABD’DE JİMNASTİK KISMINDAKİ SKANDALLAR NE DURUMDA?

ABD Jimnastik Federasyonu Ocak 2020’de Nassar’ın istismar ettiği atletlere 215 milyon dolar tazminat ödeme planını açıklamıştı. Federasyon Lideri Li Li Leung “Atletlerimiz ve topluluğumuzun bize inancını ne kadar derinden kırdığımızın farkındayız ve bu inancı geri kazanmak için çok çalışıyoruz” demişti. Lakin ABD’nin en fazla ödül kazanan jimnastikçisi Simone Biles’ın da ortalarında olduğu çok sayıda kişi, federasyonun yaşananların sorumluluğunu gereğince üstlenmediği görüşünde.

“BU MİDE BULANDIRICI”

Nassar’ın istismar ettiği atletler ortasında yer alan 23 yaşındaki Bilas, bağımsız bir soruşturma talep ediyor. Geçen hafta CBS televizyonuna konuşan Biles “Onlara madalyalar getiriyoruz. Üzerimize düşeni yapıyoruz. Bunun karşılığında siz üzerinize düşeni yapamıyor musunuz? Bu mide bulandırıcı” demişti.

(BBC)