Süleyman Soylu’nun “15 Temmuz’un ardında Amerika var” kelamlarına ABD’den karşılık: Bütünüyle  yanlış

Süleyman Soylu’nun “15 Temmuz’un ardında Amerika var” kelamlarına ABD’den karşılık: Bütünüyle yanlış

Şubat 5, 2021 0 Yazar: farukkscu

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Washington’ın Türkiye’deki darbe teşebbüsünü derhal kınadığı belirtilerek, “Üst seviye Türk yetkililerin zıddı taraftaki açıklamaları bütünüyle yanlıştır” sözleri kullanıldı.

“STRATEJİK ORTAK OLMA STATÜSÜYLE ÇELİŞİYOR”

Bakanlık Sözcüsü Ned Price imzasıyla yapılan açıklamada ayrıyeten, “ABD’nin Türkiye’deki gelişmelerden sorumlu olduğuna yönelik bu ve gibisi temelsiz ve sorumsuz tezler, Türkiye’nin ABD ile NATO müteffiki ve stratejik ortak olma statüsüyle çelişmektedir” denildi.

NE OLDU?

İçişleri Bakanı Soylu, Haber Global’de katıldığı bir programda, “15 Temmuz’un ardında yalnızca FETÖ yok, ABD var” argümanını lisana getirdi. Soylu sonraki gün Hürriyet’e yaptığı açıklamada da “Amerika’nın 15 Temmuz’un ardında olduğu apaçık ortada. Onların talimatıyla bunu icra eden de FETÖ idi” demişti.

Soylu’nun tabirleri şu halde:

“15 Temmuz’un çabucak akabinde 24 saat geçmeden 16 Temmuz günü saat 16.00-17.00 üzere Kahraman Kazan’a, şehitlerin cenazesine giderken, telefonda televizyonlara açıklama yaptım. ‘Bu darbenin ardında Amerika vardır’ dedim. Biz 1960 darbesinin ardında Amerika olduğunu uzun yıllar sonra periyodun İngiliz dokümanlarından öğrendik. 1980 darbesinin ardında Amerika olduğunu, ‘Bizim çocuklar başardı’ kelamından sonra anladık. 28 Şubat’ın gerisinde kimler olduğu aşikâr. Ben 20-30 yıl geçmeden bu darbenin ardında Amerika olduğunu söyleyip tarihe bir not olarak bıraktım. Bugün değil, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün üzerinden 24 saat geçmeden söyledim. Ondan sonra ben İçişleri Bakanı oldum. İçişleri Bakanı olduktan sonra Amerika’nın aktif olduğu her yerde FETÖ olduğunu gördüm.

“APAÇIK ORTADA”

“Amerika’nın 15 Temmuz’un ardında olduğu apaçık ortada. Onların talimatıyla bunu icra eden de FETÖ idi. Memleketler arası takviyeye örnek vereyim: Interpol bir tane müracaatımızı kayda almıyor. Yüzlerce müracaatımızı kabul etmediler. Biz de artık Interpol’e yazmıyoruz bile zira onları koruyorlar. Milletlerarası sistem bunun gerisinde olmasa, bunu korumasa ayakta kalabilirler mi? Cinayete kim azmettirdiyse katili de o korur. Azmettiren adamını koruyor.”