Stadyum büyüklüğündeki asteroit Dünya’ya yaklaşıyor! Uzmandan açıklama geldi

Stadyum büyüklüğündeki asteroit Dünya’ya yaklaşıyor! Uzmandan açıklama geldi

Şubat 24, 2021 0 Yazar: farukkscu

NASA’nın resmi Twitter hesabından paylaştığı datalara nazaran, en büyüğünün çapı 213 metreye ulaşan bir küme devasa uzay objesi Dünya’ya yanlışsız ilerliyor.

PAZARTESİ GÜNÜ DÜNYA’YA YAKLAŞACAK

Ajans, uzayda saniyede 8,4 kilometre süratle (30.000 km/ saatin üzerinde) seyahat eden ‘stadyum büyüklüğündeki’ asteroit, ‘2020 XU6’nın, pazartesi günü Dünya’ya yaklaşacağını açıkladı.

GEZEGENİ ISKALAMASI BEKLENİYOR

Kurum tarafından yapılan hesaplamaya nazaran, dev asteroidin gezegenimizi yaklaşık dört milyon kilometre ile ıskalaması bekleniyor.

“BİR YAKINLAŞIP BİR UZAKLAŞIYORLAR”

Türkiye Uzay Ajansı Uzay Bilim Daire Lideri Prof. Dr. İbrahim Küçük, NASA’nın “dev asteroit dünyaya yaklaşıyor” açıklamasını yorumladı.

Stadyum büyüklüğündeki gök taşının dünyanın 4 milyon kilometre yakınından geçeceği sözlerini pahalandıran Küçük, “Asteroit diye tabir ettiğimiz oluşumlar Mars ile Jüpiter ortasında yer alıyor. Bunlar dünyanın kütlesinden küçük olduğu için dünyaya çarpma potansiyeline sahipler. Bir asteroit modülü şayet dünya atmosferinden geçerek dünyaya düşerse gök taşı diyoruz. Bunlar belli bir eliptik yörüngede dolaşırken yakınlaşıp uzaklaşıyorlar.

“BU İHTİMAL HER VAKİT VAR”

Pelin Başalma Ulu, “Söz konusu asteroitin bölünüp parçalanarak dünya bir meteor yağmuru olarak düşme ihtimali var mı?” sorusunu yöneltti.

Kıymetli değerlendirmelerde bulunan Türkiye Uzay Ajansı Uzay Bilim Daire Lideri Prof. Dr. İbrahim Küçük, “Bu ihtimal her vakit var” diyerek kelamlarına şu tabirlerle devam etti:

“Zaten 4,6 milyar yıldır gezegenlerin oluşum süreçleri bu formda gerçekleşti. Bu ihtimaller her vakit var ve ona nazaran takipler yapılıyor. Ne keyifli ki bize atmosfer var. Düşecek olsalar bile atmosferde yanabilirler, yanarak küçülebilirler. Lakin ben şuanda dünyaya çarpma noktasında olduklarını düşünmüyorum”.