Son Yıllarda Yaşanan Taşınabilir Oyun Patlamasının 7 Kıymetli Sebebi

Son Yıllarda Yaşanan Taşınabilir Oyun Patlamasının 7 Kıymetli Sebebi

Şubat 7, 2021 0 Yazar: farukkscu

Taşınabilir oyunların popülerliğinin artması, devasa oyun firmalarının bu pazara girişini hızlandırdı. Ülkemizde faaliyet gösteren birçok oyun firması taşınabilir pazara el atmaya karar verdi.

Yeniden son periyotta en çok gördüğümüz işlerden biri “devasa” oyunların taşınabilir versiyonlarının taşınabilir ortama süratle girişi. En kolay örneklerini; PubG Mobile, Wild Rift ve Fortnite üzerinden verebiliriz. Gelin daima birlikte bu yükselişin nedenlerini inceleyelim.

Taşınabilir oyunların bu kadar öne çıkmasındaki 7 temel neden:

  • Erişilebilirlik
  • Mobilite
  • Güçlü telefonlar
  • Oyun fiyatlarındaki artış
  • Konsol & PC piyasasındaki fiyat artışı
  • Multi-fonksiyonel aygıt arayışı
  • Oyun firmalarının kâr odaklı ekosistemi

Erişilebilirlik

Dünyada çabucak herkesin cebinde bulunan akıllı telefonlar sayesinde firmalar son kullanıcılara erişebilme konusunda epey rahatladılar. Bilhassa taşınabilir reklamlar ve gelişen toplumsal platformlar sayesinde artık çabucak herkes potansiyel oyuncu sayılmaya başlandı.

Günümüzde Non-Gamer olarak isimlendirilen önemli bir kitlenin olmasıyla birlikte bu kitlenin de akıllı telefonlar üzerinden Hyper Casual oyunlara olan merakı oyun stüdyolarının gözünü taşınabilir piyasaya çevirmesine neden oldu. Dünyada etkin 4,5 milyar akıllı telefon olduğunu göz önüne alacak olursanız pazarın büyüklüğünü az çok ölçümleyebilirsiniz.

Mobilite

Oyuncuların en büyük meselelerinden bir tanesi “mobilite”. Rastgele bir yere gitmek istediğiniz ya da mesken alanı dışında oyun oynamak istediğiniz vakit yanınızda “PC” taşımak nitekim mevt üzere oluyor. Dışarıda notebook ile oyun oynamaksa hem taşınabilir internet kotası için tam bir kaos hem de stabilizasyon neredeyse sıfıra iniyor.

Oyuncuların son yıllarda “dış mekanda” en çok kullandıkları aygıtlar akıllı telefonlar. Bilhassa gelişmiş özelliklere sahip aygıtlar dış yerde oyun oynamak için epeyce ülkü imkanlar sunabiliyor. Hearthstone ile başlayan furyanın günümüzde League of Legends’a kadar uzanması sayesinde artık oyuncular dış yerde diledikleri üzere mobilite sağlıyabiliyorlar. Notebook için yanınızda jeneratör taşıyamazsınız fakat powerbank ile telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Güçlü telefonlar

Günümüz teknolojisinde artık neredeyse bir notebook kadar gelişmiş grafik performansı verebilen “gaming telefonlar” üretilebiliyor. Snapdragon 888 üzere işlemciler sayesinde bazen PC’de alamadığımız performansı telefonumuzda alabiliyoruz.

İşlemci ve grafik kartı performansı yüksek aygıtlar eSpor’u da taşınabilir oyun dünyasına taşıdılar. Şöyle düşünebilirsiniz düzgün bir taşınabilir aygıtla istediğiniz arkadaş kümesinde yan yana MMOFPS oynayabilirsiniz. FPS drop sorunu yok, 4,5G sayesinde ilişki süratiniz yüksek tıpkı vakitte sıkıldığınız anda sosyalleşebilirsiniz.

Oyun fiyatları

Günümüz oyunlarının fiyatları, konsol ve PC ortamında hayli değerli. ABD ve Avrupa tarafında bile artan fiyatlar eleştirilirken, taşınabilir oyunlarda ister fiyatsız isterseniz daha uygun fiyatlara birçok oyuna erişebiliyorsunuz.

Tahminen Witcher 3 hiç bir vakit taşınabilir aygıtlara çıkmayacak lakin GWENT oynayabilir olacaksınız. Diablo 4’ün taşınabilir ortama çıkacağını hepimiz biliyoruz. Sizce Diablo 4 PC ortamındaki 3 kadar kıymetli olacak mı? Taşınabilir oyuncuların sayısı arttıkça PC ve konsol ortamına gelen çabucak her oyun artık taşınabilir ortamda da çıkmaya başlayacak. Bu da oyun fiyatlarını düşüren etkenlerden biri olacak.

Konsol & PC piyasası

Bir evvelki husus de aslında bahsetmiştik fakat biraz daha ayrıntı verelim. Bugün bir oyuncunun almak istediği ortalama bir gaming bilgisayarın piyasa kıymeti 9000 TL civarlarında. Tekrar yeni kuşak bir konsol fiyatı ortalama da 8750 TL’de (TV’siz) seyrediyor.

128 GB HDD’li iPhone 11’i 7.900 TL civarına piyasada bulabilirsiniz. PC ya da konsola bu masrafı yaptığınız yetmediği üzere üzerine oyun almak için önemli paralar harcamanız gerekli. Baktığınız vakit taşınabilir oyunlar hem daha ucuz hem daha toplumsal ortam sunabiliyor. Bundan ötürü bilhassa Covid-19 pandemisiyle birlikte dünya çapındaki ekonomik buhrandan ötürü oyuncular taşınabilir oyunlara yönelmeye başladılar.

Multi-fonksiyonel aygıt arayışı

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri birçok fonksiyonu yerine getiren aygıtlar ceplerimize giriş yaptı. Akıllı telefon piyasasından birinci etkilenen MP3 ve MP4 playerlar olmuştu. Bu süreç içerisinde SLR ve görüntü kamera satışları devam ederken, yeni jenerasyon akıllı telefonların piyasaya girişi SLR/video kamera satışlarını vurdu.

Düşündüğünüzde teknolojinin gelişmesiyle birçok elektronik aygıt tek bir aygıtta toplanmış oldu. Kamera – MP3/4 – Telefon tek bir alet olmasının yanında daha güçlü işlemciler ve grafik işlemciler sayesinde artık oyun konsolları ve gaming PC’ler de tek bir aygıtın içine girebilir hale geldi. Neden tek bir aygıta daha az para harcamak varken birçok aygıta servet dökelim ki?

Oyun firmaları ekosistemi

Aslına bakarsanız günümüzde pazarlama ve eser geliştirme sistemi büsbütün kullanıcı odaklı devam ediyor. Oyun firmaları için “elite oyun” tasarlamak yerine in-market eser satabilecekleri ve süratli kazanacakları oyunlar tasarlamak daha kolay.

Bugün oyun firmalarına baktığınızda sürdürülebilirlik ön plana çıkmaya çalışıyor. League of Legends üzere bir oyun yapabilirsiniz, baktığınızda oyun çeşidiniz MOBA ve PC ortamında olabilir lakin PubG Mobile üzere bir anda bilgisayar ortamından mobile zıplayan bir oyunun muvaffakiyetini görmezden gelirseniz Mobile Legends üzere bir rakiple müsabakanız önlenemez.

Bugün Fortnite, COD, PubG Mobile, Mobile Legends üzere oyunlar insanlara telefonda “oyun oynamayı öğretti” diyebiliriz. Akıllı telefonlar için gamepad satışlarının artmasında da, insanların artık taşınabilir oyun oynamasında da en büyük sebep sürdürülebilirlik yarışında öne çıkan oyun firmaları. Sizlerinde bu husustaki görüşlerinizi bekliyoruz. Eksik olan ya da kusurlu olduğunu düşündüğünüz kısımları yorumlarda bildirebilirsiniz.