Son Dakika: Ulusal Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitime başlayacak liselerle ilgili kriterleri belirledi

Son Dakika: Ulusal Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitime başlayacak liselerle ilgili kriterleri belirledi

Şubat 13, 2021 0 Yazar: farukkscu

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), yüz yüze eğitime başlayacak 12 sınıflarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

EN FAZLA 24 SAAT DERS YAPILABİLECEK

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci periyodu 15 Şubat 2021 Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim ile başlayacak olup 1 Mart 2021 Pazartesi günü prestijiyle da 12. sınıflarda yüz yüze eğitime geçilecektir. 12. sınıflarda 1 Mart 2021 Pazartesi günü prestijiyle yüz yüze yapılacak dersler, haftada en az 16, en fazla 24 saat olacak halde eğitim kurumu müdürlüklerince belirlenerek planlanacaktır.

BİR GÜNDE EN FAZLA 3 İMTİHAN YAPILABİLECEK

Liselerde bir imtihan için 40 dakika müddet verilecek. Bir öğrenci bir günde 2, en fazla 3 dersten imtihana girecek. Yüz yüze planlanmayan 12. sınıf dersleri ile öbür sınıfların dersleri uzaktan eğitim kapsamında yürütülecek, öğrenciler ölçme ve kıymetlendirme uygulamalarında yüz yüze ve uzaktan eğitim kapsamında işlenen derslerin tüm mevzularından sorumlu olacaklardır. Liseler, birinci devirde yapılamayan imtihanların kapsamı, 1 Kasım 2020 tarihine kadar işlenen hususlar ile sonlu tutulacaktır. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci periyoduna ait olarak yapılacak birinci imtihanlar 16 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanacak halde planlanacak ve eğitim kurumu müdürlüklerince imtihanların yüz yüze uygulanması sağlanacaktır.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR İZOLE FORMDA İMTİHANA ALINACAK

Kendisinde yahut birlikte kaldığı aile bireylerinden rastgele birinde kronik hastalık bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir vakitte ve izole bir ortamda imtihana alınacak.