Son Dakika: Türkiye’de üretilecek Rus aşısının aktiflik oranı 96,1 oldu

Son Dakika: Türkiye’de üretilecek Rus aşısının aktiflik oranı 96,1 oldu

Şubat 3, 2021 0 Yazar: farukkscu

Çin’den yayılmaya başlayan koronavirüs salgını hala tesirini sürdürürken, virüsün mutasyona uğraması insanları huzursuz etmişti. Üretilen aşılar beşerler için umut olurken, Rusya‘nın ürettiği koronavirüs aşısı Sputnik V’nin Faz 3 çalışmaları tamamlandı.

AŞININ AKTİFLİK ORANI %96.1

Rus Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsünün geliştirdiği aşının Faz 3 testlerinin sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Buna nazaran aşının aktiflik oranı yüzde 96,1 olarak bildirildi.

AŞI ARTI 2-5 DERECEDE SAKLANABİLİYOR

Rus aşısı Sputnik V, iki etap aşılama halinde gerçekleşiyor. Birinci aşı tüpünün enjekte edilmesinden 19 gün sora ikincisi yapılıyor. Rusya Sıhhat Bakanlığı direktiflerine nazaran aşının nakli ve koruması artı 2 ile 5 derece ortasında yapılabiliyor.

SPUTNİK V 16 ÜLKEDE TESCİL EDİLDİ

RFPİ’ye nazaran, Rusya’nın aşısı Sputnik V 16 ülkede tescil edildi. Önümüzdeki birkaç gün içinde, Rus aşısı dozlarının Bolivya, Kazakistan, Türkmenistan, Filistin, BAE, Paraguay, Macaristan, Ermenistan, Cezayir, Sırp Cumhuriyeti, Venezüella ve İran’da uygulanması bekleniyor.

AŞIYA 50’DEN FAZLA ÜLKEDEN TALEP VAR

50’den fazla ülke 1.2 milyar doz Sputnik V aşısı talep ederken Hindistan, Brezilya, Çin, Güney Kore ve öteki ülkelerdeki RFPİ’nin partnerleri, global pazar için aşı üretmeye hazırlanıyor.

SPUTNİK V TÜRKİYE’DE DE ÜRETİLECEK

Öte yandan, Rusya’da Gamaley Enstitüsü’nün ürettiği Sputnik-V aşısını dünyaya pazarlayan Rusya Direkt Yatırım Fonu, RIA haber ajansı aracılığıyla yaptığı açıklamayla, Türkiye’de üretim için Türk ilaç şirketleriyle muahede imzalandığını duyurmuştu.