Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sağlık çalışanlarına 14 Mart mesajı

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sağlık çalışanlarına 14 Mart mesajı

Mart 14, 2021 0 Yazar: farukkscu

Sağlık Bakanı Koca’dan açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çevrim içi düzenlenecek 14 Mart Tıp Bayramı programında konuştu. Bakan Koca’nın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

“Bizler devletin yaşamasını, insanın yaşamasına bağlamış bir geleneğin mensuplarıyız. Bugünlerde sizlerin neler yaptığını anlatacak nesiller yetişecek. Bu yıl DSÖ tarafından sağlık çalışanları yılı ilan edildi. Bu yılın alallade bir yıl olmadığı ortadadır.

Eve dönerken aklımızda tek soru var; ya evdekilere zarar verecek şekilde dönmüşsem. Bu soru bizleri ailelerimizden mahrum bırakıyor. Bu uğurda büyük kayıplar verdik. Meslektaşlarımızdan ve ailelerimizden kayıplar oldu. Ruhları şad olsun.

Gece gündüz demeden çalışan, bu kutsal görevi yerine getiren, insana hizmet onurunu göğsünde taşıyan meslektaşlarımın 14 Mart Tıp Bayramını yürekten kutlarım. Tüm sağlık çalışanlarımızı yürekten kutluyorum.

Bizim vazifemiz, üstü açılanı örtmek, düşeni kaldırmaktır. Ağrıya ilaç olmaktır. Bugünler tüm insanlık gördü ki başta hekimler olmak üzere, sağlık çalışanı olmak ayrıcalıktır. Hekimler hastanın nabzını tuttuğu kadar toplum nabzını da tutmaktadır.

14 Mart 1919 böyle bir adanmışlığın tarihe mührünü vurduğu gündür. 1 asır önce 14 mart 1919 günü işgalci emparyalist güçlere karşı tepki adımıdır.

Geçtiğimiz yıl küresel salgının ilk vakasının tespit edildiği ertesi gün bir araya gelemedik. Bu yıl da görüntülü toplantı yoluyla gerçekleştiriyoruz.

Yapacak çok işimiz, gidilecek çok yolumuz var. İhtiyacımız olan yetkin kadrolardır. İnsana değer veren, güçlü ve nitelikli sağlık ordusudur. Geleceğimiz buna bağlıdır.

Son 100 yılın en büyük sağlık sorunu karşısında mesleğimizin itibarını göklere çıkararak mücadele verdiniz. Bir meslek neden ve nasıl insan için var olurmuş ispat ettiniz. Bize ihtiyaç varsa, biz amasız fakatsız ve en gözü kara halinde oradayız.

Milletimiz adına sizlere teşekkür ediyorum.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN MESAJ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da gönderdiği mesajda şunları söyledi:

“İnsanlık olarak son 1 asrın en ciddi sağlık felaketlerinden birini yapıyoruz. Koronavirüs salgını küresel bir tehdit olmayı sürdürüyor. Bu süreç aynı zamanda sağlığa ve sağlık altyapısına yapılan yatırımın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermiştir. İnsanların hastane kapılarından geri çevrildiği vahim görüntülerin hiçbirine meydan vermedik. Yüksek kapasiteli şehir hastanelerinin de olduğu binaları hizmete açtık.

Aşılama çalışmalarında dünyanın en önde gelen ülkeleri arasındayız. Burada en önemli pay sağlık çalışanlarımızındır. Devletimiz ve milletimiz gibi şifa bulmasına vesile olduğunuz vatandaşlarımız da bu fedakarlığınızı unutmayacaktır.

Rehavete kapılmadan, tamam diyerek temizlik, maske ve mesafe kuralına uyarak bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Tüm vatandaşlarımızı tedbirlere riayet ederek, sağlık çalışanlarına destek olmaya çağırıyorum.”

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ