Son Dakika: Ermenistan’da darbe girişimi! Füzelerine laf ettiği Rusya da Paşinyan’ın gerisinde durmadı

Son Dakika: Ermenistan’da darbe girişimi! Füzelerine laf ettiği Rusya da Paşinyan’ın gerisinde durmadı

Şubat 25, 2021 0 Yazar: farukkscu

Azerbaycan tarafından Karabağ Savaşı’nda büyük bir mağlubiyete uğrayan Ermenistan‘da olaylar durulmuyor. Aylardır istifası istenen ve protesto edilen Başbakan Paşinyan, bugün ordu tarafından “Görevdeki yetkililerin etkisiz idaresi ve dış siyasetteki önemli yanılgılar ülkeyi çöküşün eşiğine getirdi. Oluşan durumla hemfikir olan Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan Başbakanı ve hükümetinin istifasını talep ediyor” sözleri ile istifaya davet edildi.

PAŞİNYAN: ÜLKEDE DARBE TEŞEBBÜSÜ VAR, SOKAĞA ÇIKIN

Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise ordunun kendisine yönelik istifa davetini ‘darbe girişimi’ olarak nitelendirerek, destekçilerini sokağa çağırdı. Bununla da yetinmeyen Paşinyan, istifasını isteyen Genelkurmay Lideri Onik Gasparyan’ı misyondan aldığını duyurdu.

“ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ”

Ermenistan ile yakın münasebetleri nedeniyle gözlerin çevrildiği Rusya’dan olaylara ait birinci açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Peskov, “Ermenistan’daki gelişmeleri kaygıyla takip ediyoruz. Lakin yaşananlar, Ermenistan’ın içişleri sorunudur. Anayasal çerçevede kalınmalıdır.” tabirlerini kullandı.

RUS FÜZELERİNE KABAHATİ ATMIŞTI

Öte yandan ülkenin son günlerdeki tartışma konusu olan İskender füzeleri ile ilgili Rusya’nın Paşinyan’a yansılı olduğu tez edilmişti. Paşinyan, Karabağ mağlubiyetinin sorumluluğunu üzerinden atmak için, Rus üretimi olan İskender füzelerinin savaşta aslında işe yaramadığını söylemişti. 45 günlük savaşta bunları kullandıklarını, randıman alamadıklarını ve lakin yüzde 10’unun düştüğü noktada infilak ettiğini ilan eden Paşinyan’ın bu açıklamalarının akabinde ordunun istifa talebi açıklandı.