SON DAKİKA: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşı Maas’tan önemli açıklamalar! – Haberler

SON DAKİKA: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşı Maas’tan önemli açıklamalar! – Haberler

Mayıs 6, 2021 0 Yazar: farukkscu

Çavuşoğlu ve Maas’tan görüşme sonrası açıklama!

Son dakika bilgilerine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile görüşmesi sonrasında ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle;

Yunanistan ile Türkiye arasında görüşmelerin başlaması çok güzel bir gelişme. Diğer taraftan doğrudan komşularımız üzerine konuştu. Libya konusunda birlikte hareket ediyoruz. Geçen hafta kaydedilen siyasi ilerlemeler bize cesaret veriyor. Libya’da geçen seneden itibaren gördüklerimiz üzerine durumun kırılgan olduğunu tespit ediyoruz. Barışçıl birleşik bir Libya için çalışmayı sürdüreceğiz.

Almanya, Avrupa Komitesi’nin başkanlığını üstleniyor. İnsan haklarının korunması, AİHM kararlarının uygulanması konularını da ele aldık.

AB konusunda Almanya yapıcı bir diyaloğu destekliyor, buna hazırız. Dönem başkanlığımız süresince buna destek verdik.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarında öne çıkan başlıklar şöyle;

Bugün Heiko Maas’la verimli bir görüşme gerçekleştirdik. İkili, bölgesel ilişkilerimizin yanı sıra Doğu Akdeniz, Libya, Suriye Türkiye AB ilişkilerini ele aldık.

Libya’da yeni kurulan hükümete destek vermemiz gerekiyor.

Pandemide aldığımız tedbirlerle tedarik zincirlerimizi koruyabildik. Önümüzdeki süreçte Almanya ile işbirliğimizi artırmak istiyoruz.

Geçen sene pandemiye rağmen 1 milyon 200 bin Almanı ülkemizde ağırladık. Bu yıl da ağırlamak istiyoruz. Bu yüzden ilave tedbirler aldık, 17 Mayıs’a kadar kapanma kararı aldık.

Güvenli turizm programımıza ilave tedbirler getirdik, Sağlık Bakanlığımız ve Kültür Bakanlığımız birlikte çalışıyor. Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız. Tüm dostlarımız güvenli bir şekilde tatil yapabilir.

AB ile ilişkilerde olumlu bir hava var ancak artık somut adımlar atılması gerekiyor. Gümrük Birliği, vize serbestisi buna dahil.

Avrupa Konseyi’nin değerlerini önemsiyoruz, ilgili kurumlarla yakın iş birliğimiz var. İnsan hakları mahkemesiyle ilgili dosya sayılarının azalması için çaba veriyoruz. Doğu Akdeniz, Kıbrıs gibi birçok konuyu ele aldık. Almanya’nın yapıcı ve yaklaşımları sürmeli.