Sırası gelmeden korona aşısı yaptıran İspanya Genelkurmay Lideri Villaroya reaksiyonlar nedeniyle istifa etti

Sırası gelmeden korona aşısı yaptıran İspanya Genelkurmay Lideri Villaroya reaksiyonlar nedeniyle istifa etti

Ocak 25, 2021 0 Yazar: farukkscu

İspanyol Efe haber ajansına nazaran, Villarroya’nın üst seviye kumandanlarla birlikte aşı yaptırdığının ortaya çıkması kamuoyunda reaksiyona neden oldu. Savunma Bakanı Margarita Robles, bu husustaki haberlerle ilgili olarak Villarroya’dan açıklama istedi.

AŞI KARARINI SAVUNDU

El Pais’e nazaran 63 yaşındaki Villarroya bunun “Silahlı Kuvvetler’in bütünlüğü, devamlılığı ve aktifliğini korumak için yapıldığını” söyleyerek aşı kararını savundu lakin ordunun prestijinin ziyan görmesi nedeniyle istifa ettiğini söyledi. AFP ajansına nazaran Robles, Cumartesi günü istifayı kabul etti.

İspanya’nın aşılama programında bakımevlerinde kalanlar ve buradaki işçiyle, sıhhat çalışanları öncelikli kümede yer alıyor. Daha sonra 80 yaş ve üstü bireylerin aşılanması öngörülüyor.

BİR YARBAY DA MİSYONDAN ALINMIŞTI

Ülkede bir gün evvel de sivil savunma irtibat subayı bir yarbay, öncelik kümesinde yer almamasına karşın aşı yaptırdığının anlaşılmasından sonra İçişleri Bakanlığınca misyondan alınmıştı.

İspanyol medyası, Murcia mahallî idaresinin Manuel Villegas isimli sıhhat danışmanının da misal biçimde istifa ettiğini duyurdu.

OLAY SAYISI 3 MİLYONA YAKLAŞTI

Johns Hopkins Üniversitesi’nin datalarına nazaran İspanya’da şimdiye kadar tespit edilen koronavirüs hadise sayısı 2 milyon 600 binin üzerinde. Ülkede hastalıktan şimdiye kadar 55 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.