Simpsonlar yeniden bildi! Teksas senatörünün felaketi yaşayan kenti bırakıp tatile gitmesini 1993’te öngörmüşler

Simpsonlar yeniden bildi! Teksas senatörünün felaketi yaşayan kenti bırakıp tatile gitmesini 1993’te öngörmüşler

Şubat 20, 2021 0 Yazar: farukkscu

Dünyaca ünlü kült çizgi dizi Simpsons, tutan varsayım ve öngörüleriyle dünyayı şaşırtmaya devam ediyor. Efsane çizgi dizi Simpsons’ın hayranları, ikonik çizgi dizinin yeni bir öngörüsünü fark edince toplumsal medya çalkalandı.

KORONAVİRÜS SALGININI ÖNGÖRMÜŞLER

1989’dan beri yayında olan ve 2007 yılında da sinema sineması olarak izleyicilerinin karşısına çıkan Simpsons, gezegeni kasıp kavuran koronavirüs salgını da dahil olmak üzere bir dizi ürkütücü kestirim yaptı. Simpsons hayranları, efsane çizgi dizinin, Teksaslı Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz‘un istifa sesleri yükselmesine neden olan ve skandal olarak nitelenen Meksika seyahatini yaklaşık otuz yıl evvel varsayım ettiğine inanıyor.

TEKSAS’TA HAYAT FELÇ OLDU, SENATÖR TATİLE ÇIKTI

50 yaşındaki Texas senatörü, ülkeyi vuran ikili felakete karşı duyarsız davranmakla suçlanıyor. ABD’nin Teksas eyaletinde dondurucu soğuklar, hayatı durma noktasına getirdi. Eyalette olumsuz hava şartları nedeniyle yaşanan elektrik kesintisinin akabinde 20 milyondan fazla kişi elektriksiz kaldı. Birçok kişinin, meskenlerinde ya da otomobillerinde karbonmonoksit zehirlenmesi sebebiyle hayatını yitirdiği belirtildi. Su boruları, dondurucu soğuklardan ötürü patlarken, Teksaslılara çeşmeden akan suyu kaynatmadan içmemeleri önerildi. Boruların, battaniye sarılarak sıcak tutulması tavsiyesinde bulunuldu. Teksas’ta yaşanan krize karşın eyalet senatörü Cumhuriyetçi Ted Cruz, Meksika’nın Cancun kentine tatile gitti.

1993’TEKİ KISMIYLA BENZERLİK TAŞIYOR

Toplumsal medya kullanıcıları, Ted Cruz skandalının, 1993 yılında yayınlanan Simpson’un ‘Marge in Chains’ kısmındaki bir olay örgüsüne ürkütücü bir halde benzediğine dikkat çekti. Dizinin 1993 tarihli kısmında, ‘Osaka Gribi’ ismi verilen bir virüs, sakinlerin Japonya’dan meyve sıkacağı sipariş etmesinden sonra Springfield’ın dört bir yanına yayılıyor. Ve Senatör Cruz üzere, Springfield Belediye Lideri Joe Quimby de kenti terk ediyor.

Bir basın toplantısı sırasında belediye lideri, salgına yardımcı olmak için tatilini iptal ettiğini sav ediyor, fakat aslında Bahamalar’da olduğu ortaya çıkıyor. Quimby, kadro elbisenin üst kısmını yani gömleğini ve ceketini giymiş, kravatını takmış bir biçimde televizyona çıkarak halka sesleniyor. Lakin altında pantolonu yerine mayosu var ve aslında kıyıda.

“VAY CANINA”

Simpsons hayranları, Cruz’u eleştirmek için Simpsons karakteri Quimby’nin mayolu halinin yer aldığı görüntü ve fotoğraflarını Twitter’da paylaşıyor. Bir kullanıcı, ‘Simpsonlar tekrar yaptı,’ yorumunda bulunurken, bir öbür toplumsal medya kullanıcıs ise, “Simpsonlar Ted Cruz’u bile bildi, vay canına” notunu düştü.

KIZLARINI MAZERET ETTİ

Teksas senatörü Cruz ise reaksiyonların akabinde Perşembe öğlenden sonra Houston’a geri döndü ve eyaletin güç krizinin ortasında tatil için Cancun’a uçtuğu için ‘pişman olduğunu’ söyledi. Lakin ‘sadece babalık yapmaya çalıştığı’ konusunda da ısrar etti. Teksaslı Senatör, 10 ve 12 yaşındaki kızlarının çarşamba günü kendisine arkadaşlarıyla Meksika’ya tatile gidip gidemeyeceklerini sorduğunu, bu nedenle eşiyle saatler sonra bir uçağa bindiğini tez etti.

Houston’daki konutuna vardığında basına açıklama yaparken, “Bariz bir küsurdu ve geriye dönüp baktığımda bunu tekrar yapmazdım” dedi. “Ben yalnızca baba olmaya çalışıyordum.” diye ekledi.