Sıhhat Bakanlığı’ndan “ödüllü” formül: Restoran ve kafeler birinci olarak olay sayılarını azaltan vilayetlerde açılacak

Sıhhat Bakanlığı’ndan “ödüllü” formül: Restoran ve kafeler birinci olarak olay sayılarını azaltan vilayetlerde açılacak

Şubat 14, 2021 0 Yazar: farukkscu

Koronavirüs hadiselerinin yine tırmanışa geçmesiyle alınan önlemler kapsamında kapatılan kafe ve restoranlar sıkıntı durumda. Yaklaşık 4 aydır iş yapamayan esnaf, belirli kurallar çerçevesinde ekmek kapılarının açılmasını istiyor.

Sıhhat Bakanlığı da yeni bir formül üzerinde çalışıyor. Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine nazaran, formülün ayrıntıları şöyle:

Bu devirde vilayet ya da ilçeler bazında daha az olay ve mevt olan yerlerde kısıtlamalar azaltılacak. Buna Vilayet Hıfzıssıhha konseyleri karar verecek. Bir vilayet ya da ilçede olay sayıları ve vefat oranları azalmışsa, kurallara uyan halk ödüllendirilecek. Böylece kentler yahut ilçeler daha çok kendini koruyacak tedbirlere başvuracak. Olay sayıları azalan vilayetlerde öncelikli olarak lokanta ve kafeler açılacak.

“ÜNİVERSİTELERİ MAYISTA AÇALIM, AĞUSTOSA KADAR AÇIK KALSIN” ÖNERİSİ

Yüz yüze eğitim konusunda ise üniversitelerin talebi üzerinde çalışma yürütülüyor. ‘Üniversiteleri mayısta açalım, ağustosa kadar açık kalsın’ önerisi bulunuyor.

Bir teklif de teorik derslerin online, pratik derslerin yüz yüze olması halinde. Tüm bu teklifler tartışıldıktan sonra karara bağlanacak.