Selim Soydan kimdir, nereli, kaç yaşında? Selim Soydan hangi ekiplerde oynadı? Selim Soydan futbolu ne vakit bıraktı?

Selim Soydan kimdir, nereli, kaç yaşında? Selim Soydan hangi ekiplerde oynadı? Selim Soydan futbolu ne vakit bıraktı?

Şubat 7, 2021 0 Yazar: farukkscu

Hem Türk futbolunda hem de Yeşilçam ile duyulan ve bilinen Selim Soydan, her iki bahiste da en kıymetli isimlerden biridir. Tıpkı vakitte Hülya Koçyiğit ile evli olmasının yanı sıra, Türk sinemasında periyodun şirin ve başarılı çocuk yüzlerinden biri olan Gülşah çocuklarıdır. Bu sebepten ötürü internet üzerinden de karıştırılan ve merak edilen isimlerden biri olarak öne çıkıyor. Günümüzde ise Futbol Federasyonu ile birlikte A Ulusal Ekip kapsamında kıymetli vazifelere sahip isimlerden biridir.

Selim Soydan nereli?

1941 yılında dünyaya gelen Eşref Selim Soydan İstanbul doğumludur. Hayatının değerli bir kısmını da İstanbul’da geçiren ünlü isim, futbolda kıymetli muvaffakiyetler göstermiş güçlü isimlerden biridir. Çocukluk ve gençlik devri ile birlikte eğitim hayatını İstanbul’da geçiren Selim Soydan, futbol topluluğu açısından da epey değerli bir isim olarak ön plana çıkıyor. Natürel yalnızca futbol değil Yeşilçam üzerinden Hülya Koçyiğit ile evli olması kapsamında da bilinen kıymetli isimlerden biridir.

Selim Soydan kaç yaşında?

İstanbul’da 1941 yılında doğan Selim Soydan şu an 79 yaşındadır. Hala etkin olarak Türk futbolunda değerli katkı sağlayan ünlü isim, ayrıyeten periyodunun en kıymetli ve en yetenekli futbolcuları ortasında yer alıyor. Bilhassa Fenerbahçe ‘de oynadığı periyot ile bilinen Eşref Selim Soydan, birebir vakitte Hülya Koçyiğit ile yaptığı evlilik üzerinden Yeşilçam dünyasında da tanınmış isimler içerisinde yer alıyor.

Selim Soydan hangi kadrolarda oynadı?

Selim Soydan futbol hayatına İstanbul’da başladı ve birçok farklı amatör kadroda oynadı. Fakat en değerli atılımı 8 Temmuz 1961’de amatörlük tam profesyonel geçişi ile gerçekleştirdi ve Fenerbahçe’ye imza attı. Üstelik bunu Beşiktaş ‘ın altyapısında oynarken gerçekleştirdi ve Fenerbahçe’ye geçti. Uzun bir devir Fenerbahçe’de oynadıktan sonra 31 yaşında Fenerbahçe-Beşiktaş maçı ile jübilesini yaparak futbolu bıraktı.

Futbolu bıraktıktan sonra bir periyot farklı işler yapan Selim Soydan, akabinde farklı kanallarda spor yorumculuğu gerçekleştirdi. 2019 yılında ise Türkiye Futbol Federasyonu İcra Heyetine katıldı. Tıpkı vakitte A Ulusal Kadrolar sorumluluğunu yerine getiren bir isim olarak da ön plana çıkıyor. Futbol dünyasında kazandığı deneyimlerini ulusal grubu aktaran deneyimli oyuncu, devrinde oylaması ile en yetenekli isimler ortasında yer alıyordu. Hala Hülya Koçyiğit ile evli olan ünlü isim, tıpkı vakitte çocuk ve torunlara sahiptir.

Selim Soydan futbolu ne vakit bıraktı?

25 Ağustos 1971 tarihinde Fenerbahçe-Beşiktaş maçı ile jübilesini gerçekleştiren Selim Soydan, Türkiye Futbol Federasyonu’nda misyon almaktadır. Hem Beşiktaş’ta hem de Fenerbahçe’de oynaması ile değerli isimler içerisinde yer alan Selim Soydan, o periyot döneme bağlı olarak farklı sayılar kazandı. Genç yaşta Beşiktaş altyapısına girmek suretiyle Beşiktaş’ta oynarken daha sonra Fenerbahçe ile profesyonel mukavele imzalayan oyuncu, yalnızca Beşiktaş ve Fenerbahçe’de oynadı. Futbol oynadığı periyot içerisinde en sevilen ve en yetenekli olarak görülen oyuncular ortasında yer alıyordu.

Selim Soydan Ulusal Ekip mesleği

U18 ve U21 ulusal grubunda oynayan Selim Soydan, tıpkı vakitte A ulusal kadrosu ile de maça çıkan değerli isimlerden biridir. Toplamda ulusal ekiplerde 12 kere maça çıkan deneyimli oyuncu, günümüzde ise A Ulusal Kadrolar sorumlusu olarak vazifesine devam ediyor.

Selim Soydan ve Hülya Koçyiğit

Yeşilçam’ın en değerli ve en yetenekli bayan oyuncuları ortasında yer alan Hülya Koçyiğit ile evli olan Selim Soydan’ın, birebir vakitte Gülşah isimli bir çocuğu bulunmaktadır. Yeşilçam devrinin en değerli çocuk oyuncuları ortasında yer alan Gülşah, ülkece bilinen ve tanınan isimlerinden biridir.