Selçuk Şahin kimdir, nereli, kaç yaşında? Selçuk Şahin hangi gruplarda oynadı? Selçuk Şahin futbolu ne vakit bıraktı?

Selçuk Şahin kimdir, nereli, kaç yaşında? Selçuk Şahin hangi gruplarda oynadı? Selçuk Şahin futbolu ne vakit bıraktı?

Şubat 6, 2021 0 Yazar: farukkscu

Tunceli doğumlu eski orta saha oyuncusu Selçuk Şahin, futbol mesleğine 1991-1998 yılları ortasında top koşturduğu Silifkespor’da başlamış, hayatı boyunca bilhassa Fenerbahçe takımı altında birçok antrenörle bir ortada çalışma fırsatı yakalamıştır. Hatayspor’daki futbol faaliyetlerine 1999 yılı itibariyle başlayan futbolcu, 2001-2003 dönemi mesleğine İstanbulspor ile devam etmiş daha sonraki yıllarda uzun müddet forma giyeceği ekip Fenerbahçe olmuştur. 2003-2015 yılları ortasında 12 yıllık Fenerbahçe mesleğini birbirinden kuvvetli maçlarla dolduran Selçuk Şahin, birinci maçına 16 Temmuz 2003 tarihli Waldhof Mannheim ile çıkmıştır.

Fenerbahçe ile gönül bağı kurdu

Fenerbahçe takımı altındaki birinci resmi maçına 10 Ağustos 2003 tarihinde oynadığı İstanbulspor müsabakası ile başlangıç yapan futbolcu, ekseriyetle tenkitlerin odağında bir futbol geçmişine sahiptir. Lakin kritik derbi maçlarında attığı gollerle her vakit isminden kelam ettirmeyi başarmış olan Selçuk Şahin, alanda 21 numaralı formayı giymekte, 2011-2012 döneminde ise bu forma numarasını doğum yeri olan Tunceli ile değiştirerek maçlarda yerini almıştır. Daha sonra 2012-2013 döneminde yine eski forması olan 21 numaraya dönmüştür.

Selçuk Şahin kimdir, nereli, kaç yaşında?

31 Ocak 1981 yılı doğumlu 40 yaşındaki eski futbolcu 1.87 metre uzunluğuna sahiptir. Futbol oynadığı yıllarda orta saha, stoper ve merkez orta saha mevkilerinde misyon almış olan Selçuk Şahin, ileriye dönük ataklarda da kadrosuyla birlikte ofansif etkinliklere katılan bir isim olmuştur. Futbolcu çoklukla defansif istikametten tesirli bir isim olmakla birlikte hava topu çabalarında başarılı bir grafik çizmiştir. 23 Mayıs 2013 tarihinde Fenerbahçe ile mukavelesini uzatan futbolcu 2015 yılında mukavelesini yenilememesi nedeniyle kadrodan ayrılarak FC Wil 1900 grubuna transfer olmuştur.

Ayrılığı çok konuşuldu

Fuat Çapa’nın idaresini yaptığı kadroda 1 dönem forma giyen Şahin, 2016-2017 yılları ortasında Gençlerbirliği ile anlaşmış, 2017-2018 yıllarında Göztepe’ye transfer olmuş, 2018-2019 dönemi yine Gençlerbirliği’nde top koşturmuş, 2019-2020 döneminde ise Bursaspor forması giyerek futbol mesleğini sonlandırmıştır.

Toplamda çıktığı 517 maçın 33’ünde fileleri golle buluşturan Selçuk Şahin’in 2001-2011 yıllarında ulusal formayla birçok maça çıktığı bilinmektedir. U-20 altyapısında çıktığı 3 maç, U-21 altyapısında çıktığı 19 maç, A2 takımında yer aldığı 3 maç ve A ulusal kadroda misyon aldığı 23 maç bulunan futbolcu toplamda 2 gol kaydetmiştir.

Mesleğinde Luis Aragones, Fuat Çapa, Christoph Daum, Zico, Ersun Yanal, Aykut Kocaman üzere isimlerle çalışan Selçuk Şahin ekseriyetle sağ ayağını kullanmaktadır.

Büyük kulüplerde oynamanın dezavantajlarından biri olarak beklentilerin yüksek olması Selçuk Şahin üzerinde baskıları arttırmış, futbol ömründe sık sık tenkitlere maruz kalan bir futbolcu olmuştur. Pek çok futbol otoriteri tarafından gruptaki yerinin sorgulandığı futbolcu, mesleği boyunca olumsuz yorumlardan sıyrılamamıştır. Lakin bu yorumlara karşın başta 3 Temmuz süreci olmak üzere sarı lacivertli renklerden hiçbir vakit kopmayı düşünmemiş olan Şahin, çıktığı maçların tamamında performans manasında hırsı ve uğraşı ile dikkat çeken bir topçu olmuştur. Kimi vakit kadrosu atağa kaldırma manasında istenileni vermeye yönelik tartışmaların odağında olsa da gönülden bağlı olduğu Fenerbahçe taraftarlarıyla ortasındaki sevgi her vakit dikkat alımlı anekdotlar ortasında yerini korumuştur.

Selçuk Şahin hangi kadrolarda oynadı?

Selçuk Şahin Silifkespor’la başladığı mesleğinde Hatayspor, İstanbulspor, Fenerbahçe, FC Wil 1900, Gençlerbirliği, Göztepe, Bursaspor üzere ekiplere yer vermiştir.

Selçuk Şahin 2020 yılı itibariyle futbol mesleğinde sonlandırmış bir futbolcudur. Futbol mesleği sonrasında Fenerbahçe’de İdari Koordinatör olarak misyon alan futbolcu 22 yıllık yeşil saha seyahatinde gönül verdiği sarı-lacivert forma altında çalışma faaliyetlerini sürdürme kararı almıştır.