Seçmenlerin toplumsal medya kullanım eğilimleri araştırıldı! Instagram’da MHP’li seçmenler birinci oldu

Seçmenlerin toplumsal medya kullanım eğilimleri araştırıldı! Instagram’da MHP’li seçmenler birinci oldu

Şubat 8, 2021 0 Yazar: farukkscu

Toplumsal medya platformu Twitter son günlerde hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hem de MHP önderi Devlet Bahçeli’nin kimi paylaşımlarına kısıtlama getirdi.

KULLANICILARIN TOPLUMSAL MEDYA EĞİLİMLERİ ARAŞTIRILDI

Toplumsal medya ağlarının siyasete tesiri tartışma konusu yaratırken, Optimar Araştırma toplumsal medya platformları ile parti eğilimleri ortasındaki bağlantıyı araştırdı. 12-20 Ocak tarihlerinde yapılan çalışmada dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

FACEBOOK’TA AK PARTİ ÖNDE

AK Partili seçmenin çoğunluklu olarak Facebook’u kullandığı ortaya çıkarken, sırasıyla onları MHP, CHP ve YETERLİ Partili seçmeni takip etti.

INSTAGRAM’DA MHP SÜRPRİZİ

Dünya üzerinde en çok kullanılan toplumsal medya platformlarından Instagram’da ise MHP’liler birinci sırada yer aldı. MHP’yi sırasıyla CHP, AK Parti, HDP ve YETERLİ Partililer izledi.

TWİTTER’DA MUHALEFETİN ÜSTÜNLÜĞÜ

Muhalefet seçmeninin daha çok Twitter’da öne çıktığı görülürken; araştırmanın sonuçlarına nazaran YETERLİ Partililer ve HDP’liler birinci iki sırada konumlandı. CHP üçüncü, MHP dördüncü sırada yer alırken, AK Parti seçmeni ise son sırada yer aldı.

YOUTUBE’DA MHP, TİKTOK’TA HDP

Youtube ve TikTok’ta ise kullanıcıların başka toplumsal medya platformlarına nazaran siyasetle bağlantıları daha düşük seviyede kaldı. Youtube’da MHP seçmeni TikTok’ta ise HDP seçmeni birinci sırada yer aldı.