Şansal Büyüka’dan Muslera ve Mostafa Mohamed’e övgü dolu kelamlar: Alnından öperim

Şansal Büyüka’dan Muslera ve Mostafa Mohamed’e övgü dolu kelamlar: Alnından öperim

Şubat 28, 2021 0 Yazar: farukkscu

Milliyet Gazetesi müelliflerinden Şanasl Büyüka, Galatasaray‘ın 2-0’lık Erzurumspor galibiyetinin akabinde Fernando Muslera ve Mustafa Muhammed’e övgüler yağdırdı.

Şansal Büyüka’nın yazısının dikkat çeken kısımları şöyle;

Türkiye’ye gelmiş geçmiş en yeterli oyuncuları saydığımızda çabucak Galatasaraylı Hagi, Fenerbahçeli Alex diyoruz. Aslında gerçek söylüyoruz. Hem Hagi, hem Alex, Türkiye’den derin izler bırakıp gittiler. Artık bu ikiliye, zirveden tırnağa hak eden Muslera’yı katmak ve ülkemize gelmiş geçmiş en düzgün iki yabancısı Hagi ile Alex’in yanına, Muslera ismini altın çiviyle çakmak lazım. Kaleci olacaksın, tıpkı ülkede 10 yıldır oynayacaksın, 300 maçta forma taşıyacaksın, her kesimde hayranlık uyandıracaksın, makus tek bir olayla anılmayacaksın… Ben bu Muslera’yı alnından öperim.

” MOHAMED BELA ADAM”

Maç önünden, maça dönelim. Bu Mostafa Mohamed “Bela adam.” Her şutu S-400 füzesi kıvamında. Yaradana sığınıp vuruyor. O denli şiddetli vuruyor ki, hem topu, hem kaleciyi, ikisini birden kaleye sokabilir. Mohamed’in kesinlikle çok daha fazla topla buluşması, buluşturulması gerekiyor. Transferde 12’den vurmak buna denir.

“HAKEM ARDA’YI YOK SAYMIŞ OLMALI”

Mostafa’nın ikinci golünde Arda ofsayt durumundaydı. Topa evvel hareketlendi, sonra deneyimi “Ne yapıyorsun?” demiş olmalı ki, çabucak durdu. Hakem Mete Kalkavan bu durumda Arda’yı yok saymış olmalı ki, golü verdi.

“YEDLIN EN İYİSİ”

Galatasaray’a daima, atak gücü çok tesirli sağ bekler geldi. Yedlin de onların yenisi… Çok tesirli ataklar yaptı. Emre Kılınç, nakış işliyor üzere… Sol ayağı o kadar uygun… Ölçüyor, biçiyor, rakibi en öldürücü yere topu atıyor.

Galatasaray’ın hiç mi eksiği yok? Olmaz mı… Oyunu, coşkusu, süratli atak anlayışı Galatasaray kalitesinin çok altında. Lakin Galatasaray bu… olağan, hatta olağanın az altında oyunu bile rakibi yenmeye yetiyor. Zira Galatasaray’ın takımı, Harika Lig kalitesinin çok ancak çok üstünde… Buna karşın şunu vurgulamak gerekiyor: Bu kalite, ikinci yarıda bu futbolu oynamaz. Bu kadar etkisiz kalmaz. Savunmada bu kadar dağılmaz.

“KISITLI KALİTENİN ÇOK ÇARPICI BİR ÖRNEĞİ”

En fazla şaşırdığım, Galatasaray’ın ikinci yarıda yalnızca üç dakika içinde Erzurumspor’a üç net gol durumu vermesi oldu. Kaçırılması, atılmasından çok daha güç üç durum… Hatta sonraki dakikalarda çok net iki konum daha… Bunları kaçıran Erzurumspor, Muhteşem Lig’deki kısıtlı kalitenin çok çarpıcı bir örneği oldu.

“MEVSİMLERDEN GALATASARAY”

Bu türlü bir ligde Galatasaray’ın şampiyonluk bahtını konuşuyorsak çok açık avantajları var: Bir-iki takım dışında çok yetersiz gruplardan oluşan bir ligde; kaliteli ve sağlam bir takım, muhteşem hoca… Mevsimlerden Galatasaray… Daha ne olsun?