Salgını 6 yıl evvelce bilen Bill Gates’ten iklim değişikliği uyarısı: Koronadan kurtulmak çok daha kolay

Salgını 6 yıl evvelce bilen Bill Gates’ten iklim değişikliği uyarısı: Koronadan kurtulmak çok daha kolay

Şubat 16, 2021 0 Yazar: farukkscu

ABD’li milyarder iş adamı Bill Gates, koronavirüs salgınından kurtulmanın, iklim değişikliğine kıyasla “çok daha kolay olduğunu” savundu.

Bill Gates’in açıklamaları şu halde:

“Pandemi sona erecek. Zira inanılmaz aşılar bulundu. Artık bu aşıları yaygınlaştırmaya ve yeni varyantlara uyarlama çalışıyoruz. İklim değişikliğine kıyasla bu çok daha kolay. Maalesef, iklim değişikliği bu yüzyılın sonunda, her yıl beş kat daha fazla mevte neden olacak.

“İNSANLIĞIN ŞİMDİYE KADAR BAŞARDIĞI EN SÜPER ŞEY OLACAK”

“Fiziki iktisadın tümünde yenilikçiliğe gereksinimimiz var. Çelik fabrikalarını, çimento fabrikalarını, elektriği ve ulaşımı değiştirmemiz gerekiyor. Sıfıra (karbon emisyonuna) ulaşmayı başarırsak bu, insanlığın şimdiye kadar başardığı en süper şey olacak. Fiziki iktisadın tarihine bakınca, gelecek 30 yılda başaracağımız dönüşümlere misal bir geçişi sağlayamadık. Bunun emsali yok.”

“HÜKÜMETLERİN AR-GE BÜTÇESİ OLMASI GEREKİYOR”

“Bunun için bir dizi yeniliğe gerek var. Öncelikle hükümetlerin bir Ar-Ge bütçesi olması gerekiyor. Sonra bu yenilikleri laboratuvardan alıp taşıyacak, yüksek risk içermesine karşın destekleyecek bir sermaye teşebbüsü gerekiyor. Büyük şirketlerin paydaşlığı ve bu eserleri satın alarak, hacmi artırıp fiyatları düşürecek birilerinin olması gerekiyor.”

GATES 6 YIL EVVEL SALGIN UYARISI YAPMIŞTI

Bill Gates, 2015 yaptığı bir TED X konuşmasında, dünyayı bir sonraki büyük salgına karşı uyarmıştı ve “Önümüzdeki 10 yılda bir şey 10 milyon insanı öldürürse bu muhtemelen savaş değil, epeyce bulaşıcı bir virüs olacaktır” demişti.