Sahra Çölü’ne Son 42 Yılda 4. Sefer Kar Yağdı

Sahra Çölü’ne Son 42 Yılda 4. Sefer Kar Yağdı

Ocak 24, 2021 0 Yazar: farukkscu

Dünyadaki en sıcak çöllerden bir tanesi olan Sahra Çölü, yayıldığı 9,4 milyon kilometre karelik alanla Afrika kıtasının yaklaşık 3’te 1’lik bir alanını kaplıyor ve dünyadaki en büyük sıcak çöl olarak biliniyor. Türkiye’nin 783 bin 562 km2’lik bir alana sahip olduğunu göz önüne alarak Sahra Çölü’nün ne kadar büyük olduğunu hayal edebilirsiniz.

183 metre yüksekliğe ulaşan kum doruklarına sahip olan Sahra Çölü’nde bu alanlar, çölün toplamda yalnızca %15’lik kısmını kaplıyor. Fakat bunun haricinde dağlar, platolar, çakıllı alanlar üzere birçok kısmı da bulunuyor. Dünyanın bu en kurak bölgelerinden bir adedine son 42 yıl içerisinde dördüncü kere kar yağdı.

Sahra Çölü’ne kar yağdı

Sahra Çölü’ne 19 Ocak Salı günü kar yağışı düştüğü açıklandı. Cezayir’in kuzeybatısında kalan kısma yağan kar, kum zirvelerinde değişik formlar oluşturdu. Bu çöle daha evvel 1979, 2016 ve 2018 yıllarında da kar yağışı düşmüştü. Bu sefer yağan karın farkı ise öteki yağışlar kadar yüksek kalınlıklara ulaşmamış olması.

NASA’dan yapılan açıklamaya nazaran çölün Atlas Dağları üzere yüksek rakıma sahip yerlerine kar yağışının düşmesi nispeten daha mümkün. 2018 yılında yağan karın uzaydan bile görülebilir olduğunu belirten NASA, Atlas Dağları’nın Fas tarafına bakan kısımlarına 2012 ve 2015’te de kar yağdığını belirtti.

Kar yağışının yaşandığı Ain Sefra, deniz düzeyine nazaran 1000 metre yüksekliğe sahip ve Atlas Dağları’yla çevrili. Yağıştan bir evvelki gece bu bölgenin sıcaklığı -3 dereceye kadar düşüyor. Kar yağışı için gereken soğuk hava ve nem, Ain Sefra’da az da olsa bulunuyor. Natürel bu da bu bölgede çok az de olsa kar yağışı düşmesini sağlıyor.