Sahra Çölü’nden gelen toz bulutu, nükleer unsur kalıntılarını Fransa’ya taşıdı

Sahra Çölü’nden gelen toz bulutu, nükleer unsur kalıntılarını Fransa’ya taşıdı

Şubat 28, 2021 0 Yazar: farukkscu

Fransa’ya bu ayın başlarında Sahra Çölü’nden gelen toz bulutu nedeniyle birçok kent sarıya boyanmıştı. Ülke genelinde birçok bölgede tesirli olan toz bulutu, radyoaktif kalıntıları da beraberinde getirdi. Fransız bilim adamları, geçtiğimiz 6 Şubat’ta ülkeye gelen toz bulutunun Jura dağlarında radyoaktif kalıntı bıraktığını açıkladı. Açıklamaya nazaran, Sezyum 137 (Caesium 137) olduğu öğrenilen element, 1960 yılının başlarında Fransa’nın Sahra Çölü’nde yaptığı bir nükleer denemeden kaldı.

FUKUSHİMA’DAKİ ELEMENTLE TIPKI

1960’DAKİ DENEMENİN TESİRLERİ DEVAM EDİYOR

Fransa, Sahra Çölü’nde birinci olarak 13 Şubat 1960 yılında nükleer deneme yaparken, daha sonra da birçok nükleer deneme gerçekleştirdi. Fransa’nın 1960’larda yaptığı denemelerin, Hiroshima patlamasının 3 yahut 4 katı olduğu biliniyor. Bilhassa Cezayir’de radyoaktivite, halkın sıhhatini etkilerken, bölgedeki ağır radyoaktif kirlilik hala devam ediyor.

SEZYUM 137 NEDİR?

Sezyum 137 kimyasal unsuru yüklü olarak nükleer endüstride kullanılmaktadır. Sezyum elementi nükleer alanın kullanılan en değerli husus olarak bilinmektedir. Sezyum 137 hususunun bilim kısmındaki sembolü Cs’dir.

Yoğunluğu: 1.879 g/mL olan Sezyum elementi uçuk sarı renkte, yumuşak ve kolay kesilebilen bir elementtir. Parlak bir yüzeyi vardır, havadaki oksijen ve nem ile olan tepkisinden ötürü bu parlak yüzey matlaşır.

1860 yılında Bunsen ve Gustav Kirchoff tarafından rubidyumla birlikte bulunmuştur. Doğal elementler içinde elektropozitifliği en fazla olan Sezyum çok kolay oksitlenir. Ayrıyeten bu element tabiatta, birtakım maden sularında, lepidolitte, trifilinde ve Elbe Adası polüsitinde az ölçüde bulunur. Sezyum elementi bir çok organik bileşiğin hidrojenlenmesinde katalizör olarak, atomik saat olarak, fotoelektrik hücrelerde ve vakum tüplerinde, IR lambasında kullanılır ve ayrıyeten oksijene olan yüksek ilgisinden ötürü elektron tüplerinde gaz giderici olarak da kullanılır.

DOKUNULDUĞUNDA SANİYELER İÇERİSİNDE ÖLDÜREBİLİYOR

Sezyum elementinin beşere tesiri çok fazladır. Sezyum elementine çıplak elle dokunulduğu anda saniyeler içerisinde mevt gerçekleşebilir.

Sezyum elementinin bir damlasının dahi insanların içtiği su kaynağına damlatılması, suyun ulaştığı herkeste mevt tesiri yaratacaktır. Bu çok tesirli unsurun insanlardan katiyen uzak yerlerde kullanılması gerekir. Bu unsurun kullanıldığı Nükleer santraller de bu nedenle kent merkezlerinden ve insanların yaşadığı yerlerden çok uzaklara inşa edilmektedir. Sezyum unsurunun beşere olan ziyanı ne kadar fazlaysa bilime olan yararı da bir o kadar fazladır.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı