Rus Motorika Şirketi, Siber Kol Protezleri Üretmeye Başladı

Rus Motorika Şirketi, Siber Kol Protezleri Üretmeye Başladı

Şubat 21, 2021 0 Yazar: farukkscu

Son devirde bilhassa yükselmeye başlayan rehabilitasyon aygıtları teknolojilerinde Rus şirketten büyük adım geldi. Üretimi ortalama 10 gün süren siber kol protezleri her yaştan beşere nazaran hazırlanıyor.

1,5 – 2 yaşındaki çocuklardan yetişkinler için çok işlevli robotik protezlere kadar geniş yelpazede hizmet sunuluyor. Bilhassa doğuştan kol protezine gereksinim duyan bireylerden, gazi ve iş kazası geçirmiş bireylere kadar birçok şahsa Rus hükumeti tarafından fiyatsız sağlanan protezler nitekim hayat kurtarır cinsten.

Bireyler spor yapmaya başlayabiliyorlar

Yüzme ve spor salonunda ağır antrenman bile yapmaya yardımcı olan protezler sayesinde birçok kişi için “engeller kalkmış” durumda. Firmanın ilerleyen amaçları içerisinde siber bacak protezleri üzere gayeleri de bulunuyor.

Üretim kademesinde 3D printerların da kullanıldığı protezlerde çocuklar için sevdikleri harika kahramanların karakter modelleri protezlere işlenebiliyor. Motorika, tüm kesimleri Rusya’da üreterek ülkede iş istihdamına büyük katkıda bulunuyor.

Dünyada emsal eserler çok az

Siber kol protezleri birçok firmanın inovasyon atılımı olarak üretmeye çalıştığı lakin hala hayata geçirmekte zorlandıkları projeler olarak yer alıyor. Yüklü olarak test etabında olan birçok proje olmasıyla bir arada daha çok biyonik kol protezleri yapılıyor.

Elektro biyonik protezler kas hareketleri ve elin açılıp kapanma işlevlerini yerine getirirken, siber kol protezleri çabucak her fonksiyonu yerine getirebilir hale geliyor. Protezler uzuv kayıplarından sonra yaşanan ruhsal travmaların ve bireyin kendi işlerini yapmada zorlanmasını bir nebzede olsa azaltabilecek teknolojiler ortasında yer alıyor.