Ruanda Oteli sinemasının ‘kahraman’ ismi, terör örgütünü desteklemekten yargılanıyor

Ruanda Oteli sinemasının ‘kahraman’ ismi, terör örgütünü desteklemekten yargılanıyor

Şubat 18, 2021 0 Yazar: farukkscu

Ruanda‘da 1994 yılında 100 gün içinde 800 bin kişinin hayatını kaybettiği soykırımla ilgili çekilen Ruanda Oteli (Hotel Rwanda) sinemasının kahraman ismi rejim karşısı Paul Rusesabagina, “terörizmle bağlantılı” suçlamalarla bugün hakim karşısına çıktı. Ruanda başkanı Paul Kagame’ye sert muhalefetiyle tanınan Rusesabagina’ya, Ruanda Demokratik Değişim Hareketi’nin silahlı kanadı Ulusal Kurtuluş Güçleri’ni desteklemek, cinayet, silahlı soygun ve dokuz farklı suçlama yöneltildi.

1200’DEN FAZLA KİŞİYİ KURTARDI

Rusesabagina, sinemadan sonra üne kavuşmuş ve farklı ülkelerde barış mükafatları almıştı. Devrin ABD Lideri George W. Bush, 2005’te Rusesabagina’yi Özgürlük Madalyası’yla ödüllendirmişti. 66 yaşındaki Rusesabagina’nın, yöneticisi olduğu otele sığınan birçok Tutsilerden oluşan 1200’den fazla kişiyi kurtardığı belirtiliyor.

KELEPÇELİ OLARAK ÜLKESİNE GETİRİLMİŞTİ

Soykırımdan sonra iki yıl sonra Belçika’ya sığınma müracaatında bulunan ve bu ülkenin vatandaşlığını alan Rusesabagina daha sonra ABD’ye yerleşmişti. Ailesine nazaran Rusesabagina geçen yıl Ağustos ayında aldığı bir davet üzerine Burundi’ye gidecekti. Lakin Dubai‘de bindiği özel uçak, Ruanda’nın başşehri Kigali’ye indi ve Rusesabagina elleri kelepçeli olarak ülkesine getirildi. Avrupa Parlamentosu, Rusesabagina’nın kaçırıldığını belirterek Ruanda hükümetini kınamıştı. ABD Kongresi’nin 37 üyesi de, Aralık’ta Ruanda hükümetine hitaben yayımladığı açık mektupta Rusesabagina’nın özgür bırakılması davetinde bulunmuştu.

KATLİAMDA ON BİNLERCE KİŞİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Ruanda Devlet Lideri Juvenal Habramiyana ile komşu ülke Burindi’nin Devlet Lideri Cyprien Ntaryamira’yı taşıyan uçak 6 Nisan 1994’te Kigali’ye inişe hazırlanırken açılan ateşle düşürülmüştü. İki devlet lideri da Hutu kökenliydi. Hutular, akından Tutsi isyancıları sorumlu tuttu. Sonraki gün yaklaşık 13 milyon nüfuslu Ruanda’da halkın çoğunluğunu oluşturan hükümet yanlısı Hutular, azınlıktaki Tutsi kabilesinden halka ve onlara yakın olduğunu düşündükleri ölçülü Hutulara karşı büyük bir katliam başlattı. Soykırım sırasında Ruanda’daki kiliselerde on binlerce kişi öldürülmüş, yüz binlerce bayana da tecavüz edilmişti.