Prof. Dr. İhsan Çiçek’ten İzmir’deki hortum felaketiyle ilgili ihtar: Bu tip olayları görmeye devam edeceğiz

Prof. Dr. İhsan Çiçek’ten İzmir’deki hortum felaketiyle ilgili ihtar: Bu tip olayları görmeye devam edeceğiz

Şubat 12, 2021 0 Yazar: farukkscu

İzmir’in Çeşme ilçesinde meydana gelen ve 16 kişinin yaralanmasına neden olan hortumun verdiği hasar, günün aydınlanmasıyla ortaya çıktı. Kentte dün akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağışın akabinde Alaçatı Mahallesi Port mevkisinde denizde oluşan hortumun verdiği ziyan, afetin boyutunu gözler önüne serdi.

“DENİZ SUYUNDAKİ ARTIŞ ARTTIKÇA BU OLAYLARI DAHA DA GÖRECEĞİZ”

CNN TÜRK canlı yayınında Uğur Önver’in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. İhsan Çiçek, “Tropikal hortumlar olarak niteleyebiliriz. Ülkemizdeki hortumlar bunlardan farklı. Büyüklük ve oluşum sistemleri farklı. Onlar 500 km çaplı, 1 hafta süren hortumlar. Bizimkiler ise karaya gelip yavaşlayan 15-20 dakikalık hortumlardır. Bir şey var ki Türkiye‘deki hortumlar da deniz kıyılarında sıklığı ve şiddeti artıyor. Bunu da elbette büsbütün iklim değişikliğine bağlamamak gerekiyor. Bilhassa deniz suyu sıcaklığının hayli yüksek olduğunun tabiri. Çeşme’de 17-18 derece deniz suyu sıcaklığı. Atmosferdeki kararsızlık şartları da buna yol açıyor. İzmir civarında bir soğuk cephe var. Önünde de yağış çizgisi var. Atmosferin alt ve üst katı ortasındaki sıcaklık farkının büyük olması, yükselici hava hareketleri ile birlikte bu olay meydana geliyor. Deniz suyu sıcaklığındaki artış arttıkça bu olayları daha da göreceğiz” diye konuştu.

Bu tip olayların denizdeki su buharının artmasına bağlı olarak geliştiğini belirten Prof. Dr. İhsan Çiçek, “Bu sıcaklı nemli su buharının yükselmesiyle birlikte dönüş yaratıyor ve hortumlar ortaya geliyor. Bunu besleyen de kararsızlık koşulları” dedi.

HORTUMLARI KIYI KISIMLARINDA Mİ GÖRECEĞİZ?

Canlı yayında yöneltilen “Hortumları kıyı kesitlerinde mi göreceğiz?” sorusuna karşılık veren Prof. Dr. Çiçek, “Evet. Bunlar kıyı bölümlerinde bilhassa Akdeniz-Ege kıyılarında daha sık görülüyor. Karadeniz’de deniz sıcaklığı düşük olduğu için daha az görülüyor. Deniz suyu sıcaklığı kriter burada. Burada bir güç var. Güç atmosferin alt ve üstü ortasında kararsızlığı ortaya çıkıyor. Bunun kesinlikle zeytinyağı üzere üste çıkması gerekiyor. Bunun besini su buharıdır” tabirlerini kullandı.

HORTUM OLDUĞUNDA NE YAPMALIYIZ?

Prof. Dr. Çiçek, herkesin merak ettiği “Hortum olduğunda ne yapmalıyız?” sorusuna da karşılık verirken, “Camı penceresi olmayan bir yere geçmelisiniz. Banyoya örneğin. Oraya gidip orada beklemelisiniz. Dışarı çıkmamalısınız. Yerden kaldırdığı pek çok modül var. Kapalı bir yere geçilmeli, camı, penceresi olmayan bir yerde hacminizi küçültüp beklemeniz gerekiyor. O anda yere yatmak avantajlı. Yüksekliği kurtarmamız gerekiyor. Atmosferde dönen kesimlerden etkilenmemek için…” sözlerini kullandı.

METEOROLOJİ’DEN AÇIKLAMA

Meteoroloji yetkilileri, İzmir ve etrafında kısa müddette misal bir hava olayını beklemediklerini açıkladı. Türkiye’de 2000’li yıllardan sonra daha sık görülen hortumun Antalya, Mersin, Muğla ve İzmir üzere deniz kıyısındaki kentlerde tesirli olabildiği biliniyor.

HAVA SICAKLIĞI MEVSİM NORMALLERİNİN ALTINA DÜŞECEK

Öte yandan, İzmir’de hafta sonundan itibaren hava sıcaklığı düşmeye başlayacak. Bölgede 18-20 derece olan hava sıcaklığının gelecek hafta 5-7 dereceye inmesi, yüksek noktalarda da kar yağışının görülmesi bekleniyor.