Pfizer BioNTech Aşısı Covid-19 Bulaşımını Engelliyor

Pfizer BioNTech Aşısı Covid-19 Bulaşımını Engelliyor

Şubat 22, 2021 0 Yazar: farukkscu

Koronavirüs aşılarının tesirlerinin incelenmesi için araştırmacıların çalışmaları sürüyor. Nüfusunun yaklaşık 3’te 1’ini aşılayan İsrail de bu çalışmalar için en kıymetli merkezlerden biri pozisyonunda bulunuyor.

İsrail’de yapılan bir çalışmada, koronavirüs aşısı yapılmış olan 1,7 milyon kişinin bilgileri kullanılarak Pfizer – BioNTech aşısının ne kadar verimli olduğunu da inceledi. Aşının hastalığın yayılımını engelleme mahareti, kestirimlerin bile ötesine geçti.

Uğur Şahin bile bu kadarını beklemiyordu

Pfizer – BioNTech aşısı, %89,4 üzere kıymetli bir oranda Covid-19 yayılımını engelleyebiliyor. BioNTech CEO’su Uğur Şahin, aşıyı birinci duyurdukları vakit yaptıkları varsayımda bu oranın %60 olacağını tahminlediklerini tabir etmişti.

Araştırmanın sonuçları şimdi resmi olarak paylaşılmadı. Bu nedenle de Pfizer ya da BioNTech’ten mevzuyla ilgili olarak bir açıklama yapılmadı. Resmi sonuçların gelmesinin akabinde her iki firma da bir değerlendirmede bulunacaktır.

Şu anda Çin, Rusya üzere ülkeler de kendi aşılarını geliştirdi ve kullanmaya başladı. Ülkemizde de hem yurtdışından gelen aşılarla aşılamalar başladı hem de yerli aşı için çalışmalar da devam ediyor. Aşılama arttıkça olağan hayata dönüş de hızlanıyor.

İsrail’de aşılama çalışmaları dört koldan sürüyor

İsrail, 20 Aralık’ta devasa bir aşılama çalışmasına başlamıştı. Bugüne kadar ülkenin 9,3 milyonluk nüfusunun neredeyse yarısı en azından bir doz Pfizer aşısı yaptırmış durumda. Ülkede 744 bin 512 koronavirüs olayı bildirilirken ölümlerin sayısı da 5.526 oldu.

Çabucak her ülkede koronavirüse karşı aşı çalışmaları yapıyor. Böylelikle günlük hayatların eskiye dönüşünün yolunun açılması da planlanıyor. Dünya çapında Covid-19 olaylarının sayısı 111 milyonu geçerken ölümlerin sayısı da 2 milyon 462 bin 770 olarak gerçekleşti.