Peru’da sırası gelmeden aşı yaptıran Dışişleri Bakanı Elizabeth Astete istifa etti

Peru’da sırası gelmeden aşı yaptıran Dışişleri Bakanı Elizabeth Astete istifa etti

Şubat 16, 2021 0 Yazar: farukkscu

Peru Dışişleri Bakanı Elizabeth Astete Twitter bildirisinde, 22 Ocak’ta aşı denemelerinden sorumlu olan Cayetano Heredia’nın teklifiyle kendisine “Denemelerden kalan aşılardan” bir doz yaptırdığını söyledi.

“YAPTIĞIM YANILGININ FARKINDAYIM”

Astete, “Yaptığım bu önemli yanlışın farkındayım. Bu nedenle ikinci dozu yaptırmamaya karar verdim. Cumhurbaşkanı’na istifamı sundum” dedi.

SIHHAT BAKANI DA İSTİFA ETMİŞTİ

Peru’da dün de eski Devlet Lideri Martin Vizcarra’nın Çin aşısı yaptırdığının ortaya çıkması üzerine, Sıhhat Bakanı Pilar Mazzetti istifasını açıklamıştı.

Kasımda yolsuzluk suçlamalarının akabinde Kongre tarafından azledilen Vizcarra, “Kimsenin sırasını almadığını, aşıyı denemeler sırasında yaptırdığını” söylemişti.

Fakat mahallî medyada, Vizcarra’nın açıklamasının hakikat olmadığına ait haberler yayımlanmıştı.

Peru hükümeti, geçen ay Sinopharm’la 38 milyon dozluk mutabakat imzaladı. Aşıların 300 bin dozluk birinci partisi geçen hafta teslim edildi.

Aşılama programında sıhhat çalışanları ve yüksek risk kümesindeki şahıslara öncelik verildi.

DEVLET LİDERİ DA AŞIYI BİRİNCİ YAPTIRANLARDAN OLDU

Peru Devlet Lideri Francisco Sagasti ise birinci aşıyı yaptıran bireylerden biri oldu.

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi’nin bilgilerine nazaran yaklaşık 33 milyon nüfuslu Peru’da bugün prestijiyle koronavirüs olay sayısı 1 milyon 235 bini aştı. Virüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sonucu ömrünü yitirenlerin sayısı da 43 bin 700’ü geçti.

“HASTANELERDE YER KALMADI”

Salgında ikinci dalgayla karşı karşıya olan ülkede hastanelerde yer kalmadığı ve tıbbi materyal zahmeti yaşandığı bildiriliyor.