Pangolinlerde farklı bir koronavirüs çeşidi tespit edildi! Uzmanlar “İnsanlara sıçrayabilir” ihtarında bulundu

Pangolinlerde farklı bir koronavirüs çeşidi tespit edildi! Uzmanlar “İnsanlara sıçrayabilir” ihtarında bulundu

Şubat 9, 2021 0 Yazar: farukkscu

SARS-CoV-2’nin bir yarasa koronavirüsünden evrimleştiği düşünülüyor lakin tam olarak nasıl geliştiği hala bilinmiyor. Yarasa koronavirüsleriyle SARS-CoV-2 ortasındaki farklılıklar nedeniyle, virüsün insanlara sıçramak için en az bir öteki çeşidi daha kullandığı varsayım ediliyor.

Independent Türkçe’nin haberine nazaran, saygın bilim yayını Nature Communications’da yayımlanan yeni çalışmada, SARS-CoV-2’nin insan hücrelerine girmek için kullandığı sivri uçlu proteini, en benzeri yarasa koronavirüsü RaTG13’teki ve Malaya pangolinlerinden izole edilen bir koronavirüstekiyle karşılaştırıldı.

İNSANLARIN HÜCRELERİNDE BULUNAN RESEPTÖRLERE DE BAĞLANIYOR

İncelemeler sonucunda pangolin virüsünün hem pangolinlerin hem de insanların hücrelerinde bulunan reseptörlere (koronavirüsün hücre içine girmek için bağlandığı moleküller) bağlanmayı başardığı görüldü. Yarasadaki virüsünse insan yahut pangolindeki reseptörlere aktif bir halde bağlanamadığı saptandı.

Çalışmanın müelliflerinden Antoni Wrobel, “Bir virüsün sivri uçlu proteininin farklı tiplerin hücrelerindeki reseptörler bağlanıp bağlanmadığını test ederek, teorik olarak virüsün o çeşide bulaşıp bulaşmayacağını görebiliyoruz” dedi ve ekledi: “Burada iki kıymetli şey gösterdik. Birincisi bu yarasa virüsünün pangolinleri enfekte etme ihtimalinin düşük olması. İkincisiyse bir pangolin virüsünün insanları enfekte edebileceği.”

SARS-COV-2 İLE BÜYÜK BENZERLİK TAŞIYOR

Grup, pangolin koronavirüsünün sivri uçlu proteininin yapısını ayrıntılarıyla ortaya çıkarmak için kriyo-elektron mikroskobu kullandı. Bunun sonucunda pangolin virüsünün kimi kısımlarının SARS-CoV-2’yle son derece benzeştiği, öbür alanlarınsa farklı olduğu saptandı.

Öte yandan bu çalışma, kelam konusu pangolin virüsünün SARS-CoV-2’nin evrim zincirinin bir kesimi olup olmadığını göstermiyor. Lakin koronavirüsün yarasalardan insanlara nasıl sıçradığına dair çeşitli senaryoları destekliyor.

Senaryolardan biri, SARS-CoV-2’nin pangolinleri enfekte edebilen farklı, şu anda bilinmeyen bir yarasa koronavirüsünden gelmesi ve bu tipten insanlara geçmesi. İkinci senaryo ise RaTG13 yahut benzeri bir yarasa koronavirüsünün, pangolin dışında bir konakçıdaki öteki bir koronavirüsle birleşmiş olabileceğine işaret ediyor.

“PANGOLİN TİCARETİ SONA ERMELİ”

Çalışmanın başka ortak müellifi Donald Benton, “Hala SARS-CoV-2’nin evrimsel yolunu doğrulayacak yahut bu virüsün pangolinlerden insanlara geçtiğini kesin olarak kanıtlayacak ispatımız yok” diye konuştu: “Ancak bir pangolin virüsünün insanlara sıçrayabileceğini gösterdik, bu nedenle bu çeşitle rastgele bir temasa karşı dikkatli olmanızı, bu riskten korunmak için yasadışı kaçakçılığın ve pangolin ticaretinin sona ermesini istiyoruz.”