Ordunun idareye el koyduğu Myanmar’da tansiyon tırmanıyor! Sokaklar cansız vücutlarla dolup taştı

Ordunun idareye el koyduğu Myanmar’da tansiyon tırmanıyor! Sokaklar cansız vücutlarla dolup taştı

Şubat 28, 2021 0 Yazar: farukkscu

Myanmar’da şovlar, şiddet ve kaos devam ediyor. 1 Şubat’ta askeri idarenin seçimle misyona gelen devlet başkanlarını gözaltına almasıyla başlayan şovlar bugün en sert gününü yaşadı.

ÇOK SAYIDA GÖSTERİCİ YARALANDI

1 Şubat’tan beri devam eden şovlara son vermek için ise polis bugün göstericilere çok sert müdahale etti. Dawei kentinde bir ortaya gelen göstericilere polis ateş açtı. Bir gösterici ömrünü yitirirken çok sayıda göstericinin de yaralandığı belirtildi.

Siyasetçi Kyaw Min Htike, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada 1 kişinin öldüğünü doğruladı. Güvenlik güçleri ya da askeri idare sözcüsü bu açıklamalar ile ilgili bir yorum yapmadı.

POLİS BİBER GAZI VE SES BOMBASI DA KULLANIYOR

Yangon kentinde de göstericilere silahla ateş açıldığı ve birçok kişinin yaralı olarak kaçmayı başardığı belirtildi. Reuters’a konuşan görgü şahitleri polisin biber gazı ve ses bombası kullandığını da lisana getirdi.

CUNTA ÖNDERİ ASGARÎ GÜÇ KULLANDIKLARINI SÖYLEMİŞTİ

Reuters haber ajansının “son dakika” ihtarıyla servis ettiği haberde ise Yangon’da yaralanan bir göstericinin hayatını yitirdiği belirtildi. Cunta önderi General Min Aung Hlaing, daha evvel güvenlik güçlerinin en az güç kullandığını söylemişti. Ama buna karşın şovların başladığı günden beri çok sayıda gösterici ömrünü yitirmişti. Myanmar ordusu 1 polis memurunun da yaşanan olaylarda ömrünü yitirdiğini açıklamıştı.