Ookla Speedtest Uygulamasına Görüntü Test Özelliği Eklendi

Ookla Speedtest Uygulamasına Görüntü Test Özelliği Eklendi

Şubat 9, 2021 0 Yazar: farukkscu

İnternette en çok yaptığımız şeylerden bir tanesi hiç kuşkusu ki görüntü izlemek. Hatta o denli ki Alexa datalarına nazaran YouTube, Türkiye’de en çok tıklanan ikinci internet sitesi pozisyonunda bulunuyor. Tekrar Alexa bilgilerine nazaran YouTube’a giren kullanıcıların günlük sitede kalma mühleti 17 dakika 43 saniye.

Hasebiyle internet alışkanlıklarımız ortasında internetin kıymetli bir yer tuttuğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. Pekala, görüntü izleme tecrübemiz ne kadar kaliteli? İnternet sürat testiyle bilinen Ookla Speedtest, artık görüntü akış tecrübesinin kalitesini de ölçmeye başlıyor.

Ookla’dan sürat testinden sonra görüntü akış kalitesi testi

Ookla, fiyatsız olarak sunduğu bu hizmetini birinci olarak iOS kullanıcılarına açtı. Lakin yapılan duyuruda daha fazla platform için de dayanağın ekleneceği belirtildi. Ookla, görüntü test özelliğini çıkarmasının sebebi olarak ise görüntü trafiğinin öbür trafiğe nazaran önceliklendirilmesi olarak gösteriyor. Yani görüntü performansı, ağın indirme suratından farklı bir formda bedellendiriliyor.

Duyuruda yapılan açıklamaya nazaran, görüntü testi yapılabilmesi için bir görüntünün oynatılıyor olması gerekiyor. Görüntü trafiğinin simüle edilemeyeceği hasebiyle sahiden bir görüntü oynatma sürecinin yapılması gerektiği belirtiliyor.

Yapılan görüntü testi, adaptif bitrate (bit oranı) ölçümü gerçekleştiriyor. Bu ölçüm sonrasında en yüksek çözünürlük, yükleme mühleti ve ağın durumuna nazaran beklenilmesi gereken arabellek kullanıcıya belirtiliyor. Ayrıyeten bu görüntü testi, performans düzeyinde hangi aygıtların en âlâ formda çalışacağını da söylüyor.

Görüntü testini yapabilmek için ayrıyeten bir uygulama indirmek gerekmiyor. Speedtest’in kendi uygulaması üzerinden bu test gerçekleştirilebiliyor. Lakin üstte da söylediğimiz üzere şu an için yalnızca iOS uygulamasında bu özellik bulunuyor. iOS kullanıcısıysanız, uygulamayı indirdikten ve kurduktan sonra alt tarafta bulunan görüntü seçeneğine tıklayarak testi gerçekleştirebilirsiniz.