Olağanlaşmaya En Yakın ve En Uzak Kentler Hangileri?

Olağanlaşmaya En Yakın ve En Uzak Kentler Hangileri?

Şubat 23, 2021 0 Yazar: farukkscu

Türkiye’de 1 Mart prestijiyle yeni bir periyot başlayacak. Hayatımızı esir alan koronavirüs salgınına yönelik alınan bir karar ile 1 Mart ve sonrasında, yaşadığımız kente nazaran hareket edeceğiz. Şayet bulunduğumuz kentteki salgın seyri olumlu ise kısıtlamalar gevşeyecek ve hayatımızı biraz daha faal bir formda yaşayabileceğiz. Aksi durumda ise kısıtlamaların daha fazla artırılması bile konuşuluyor. O gün yaklaşırken gelen son bilgilerse hangi kentlerin kısıtlamalardan kurtulup, hangilerinin kurtulamayacağı açısından kıymetli göstergeler veriyor.

Bilindiği üzere Sıhhat Bakanlığı, bir mühlet evvel kentler bazında ortalamalar açıklamaya başladı. Bu ortalamalar da kısıtlamanın o kent için kaldırılıp kaldırılmayacağının en değerli göstergesi olacak. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara nazaran bir kentteki 100 bin kişi için yapılan testte çıkan olay sayısı 10 ve altındaysa düşük riskli, 11-35 ortasında olan kentler orta riskli, 36-100 ortasında olan kentler yüksek riskli ve 100 ile üzerinde olan kentler ise çok yüksek riskli olarak gruplandırılacak, kısıtlamaların seyri de direkt bu sayılara bağlı olacaktı. Pekala Türkiye, kısıtlamaların kaldırılması için hangi pozisyonda?

İşte kısıtlamaların kaldırılmasına en yakın ve en uzak olan 10 kent

Sıhhat Bakanlığı, 15-21 Şubat 2021 tarihlerini kapsayan vilayetlere nazaran haftalık olay sayısı haritasını yayınladı. Yayınlanan harita, vilayetlerimizin tümündeki 100 bin bireye nazaran olay sayılarını ortaya koyuyor. Üstteki haritaya ayrıntılıca baktığımızda ise hangi kentlerimizin düzgün durumda, hangi kentlerimizin makus durumda olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Örneğin şu beş vilayet için durum güzele gidiyor ve kısıtlamalar, 1 Mart prestijiyle bu kentler için esnetilebilir;

  1. Hakkari (3,21)
  2. Şırnak (3,91)
  3. Muş (8,51)
  4. Batman (8,71)
  5. Iğdır (10,43)

Öte yandan, durumu kritik düzeyde olan kentlerimizin sayısının da azımsanmayacak düzeyde olduğunu açıkça söz edebiliriz. Hatta son haftalık bilgilere nazaran ülkemizdeki “orta riskli” kentlerin sayısı bile çok az. Haritanın geneli şu an için, Türkiye genelinde yüksek riskli ve çok yüksek riskli kategorilerinde olduğunu gösteriyor. Ülke genelinde durumu en makûs olan 5 kentimiz ise şu biçimde;

  1. Ordu (228,4)
  2. Giresun (217,51)
  3. Trabzon (207,54)
  4. Samsun (202,94)
  5. Rize (200,08)

Türkiye’nin megakentlerine baktığımızda, bu kentlerimiz için de durumun pek iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. Bu bağlamda Ankara 35,39 ile İzmir ve İstanbul‘dan âlâ durumda. İzmir’de 100 bin bireye düşen hadise sayısı 42,67 iken İstanbul’da ise bu oran, 68,23 olarak kayıtlara geçmiş durumda.