Olağanlaşma için beklenen gün! Tüm gözler Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamada

Olağanlaşma için beklenen gün! Tüm gözler Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamada

Mart 1, 2021 0 Yazar: farukkscu

Cumhurbaşkanı Erdoğan kısıtlamalarla ilgili açıklamasında, “Bilim Konseyimizin çalışmaları pazartesi günü Kabine‘ye gelecek. Orada müzakeresini yapacağız. Mutasyonun hangi vilayetlerde ne pozisyonda olduğunu orada Sıhhat Bakanımız bizlere takdim edecek. Sonra da bizler ne üzere önlemler alabiliriz, lokantalarla ilgili neler yapmamız gerekir, kafeteryalarla ilgili ne adımlar atarız, otellere varıncaya kadar ne yapmamız gerekiyor, bunların kararını Kabine toplantısında ele alacağız.” tabirlerini kullanmıştı. Bu açıklamanın akabinde tüm gözler bugün toplanacak Kabine’ye çevrildi.

VİLAYETLER RİSK DURUMLARINA NAZARAN KÜMELERE AYRILACAK

Kabine toplantısında kademeli olağanlaşmanın detayları aşikâr olacak. Kısıtlamaların kaldırılması, her vilayet özelinde pahalandırılacak. Risk durumuna nazaran karar verilecek. Tabloda, düşük riskli vilayetler mavi, orta riskli vilayetler sarı, yüksek riskli vilayetler turuncu, çok yüksek riskli vilayetler de kırmızı ile gösterilecek.

RESTORANLARIN DURUMU GÖRÜŞÜLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan restoran ve kafelerle ilgili de bugünkü toplantıyı işaret etmişti. Koronavirüs Bilim Şurası’nda alınan tavsiye kararlarına nazaran bu alanda bir esnemeye gidilip gidilmeyeceği pahalandırılacak.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI BİTECEK Mİ?

Sokağa çıkma kısıtlamasının da ayrıntıları bugünkü Kabine toplantısında aşikâr olacak. Vilayetlere nazaran gevşeme olması bekleniyor. Her vilayet idaresi olay sayısına nazaran karar alacak. Mahallî idareler bu mevzuda belirleyici olacak. 65 yaş üstü için de sokak kısıtlaması saatleri esnetilebilir.

EĞİTİMDE SON DURUM ELE ALINACAK

Hem Bakanlık tarafından hem de Valilikler aracılığıyla yüz yüze eğitime geçiş bugün gerçekleşecek toplantının beklenileceği açıklanmıştı. Vilayetlerin salgın şartlarına nazaran hem yüz yüze eğitim hem de imtihanlara ait ayrıntılar alınan kararlar sonrası ortaya çıkacak.

AŞI ÇALIŞMALARI PAHALANDIRILACAK

Kabine Toplantısı’nda Türkiye’deki aşılanma süreci de pahalandırılacak. Aşı tedariki konusunda Çin ve Almanya’dan sipariş edilen aşıların son durumu ile yerli aşı çalışmaları ele alınacak.